Chorwacja - Nowości


Sinjska alka

Jeżeli znajdziecie się w Dalmacji na początku sierpnia nie omijajcie Sinjskiej alki, jednego z najpiękniejszych wydarzeń świadczących o bagatym dziedzictwie kulturowo-historycznym Chorwacji. Sinjska alka jest turniejem rycerskim organizowanym od XVIII stulecia jako upamiętnienie zwycięstwa nad wojskiem tureckim.Od roku 2010 wpisany jest na Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Odbywa się w Siniu, małej miejscowości położonej w Dalmatińskiej zagórze, oddalonej o około trzydzieści minut jazdy samochodem od Splitu. Rycerze na koniach muszą trafić w środek alki, pierścienia żelaznego podzielonego na trzy odcinki zawieszanego na linie na torze wyścigowym. Turniej trwa trzy dni, a zwycięża ten, kto zbierze najwięcej punktów.

Magia wyspy Bisevo

Bisevo jest jedną z najdalszych wysp chorwackich ukrywających na swej małej powierzchni bogactwo pięknej przyrody. Ozdabiają ją wspaniałe plaży w zatokach Porat i Mezoporat, stare gaje oliwne, winnicy i pachnące lasy sosnowe. Na pewno największą atrakcją na Bisevie jest magiczna Błękitna jaskinia położona na wschodniej części wyspy. Jaskinia została otwarta dla publicznośći końcem dziewiętnastego stulecia i od tego momentu zachwyca licznych odwiedzających. Jaskinia ma wejście naturalne pod powierzchnią morza, które odbija światło słoneczne tworząc niebiesko-srebrne odbicie. Do jaskini wchodzi się przez sztuczne wejście. Ten fenomen przyrody można zwiedzić codziennie przez lato kiedy liczne biura turystyczne organizują wyciczki do jaskini, a do Biseva można też promem z Komizi.

Dalmatian – nowe loty low-cost do Chorwacji

Wkrótce Chorwacja stanie się jeszcze bliższą. Początkiem lipca zaczynają się loty pierwszej chorwackiej kompanii lotniczej Dalmatian. Ta wiadomość rozweseli miłośników podróży ponieważ będzie możliwe kupić bilety w bardzo atrakcyjnych cenach. Loty rozpoczynają się 1 lipca i początkowo będą połączenia z Zagrzebia do 11 europejskich kierunków, do których będzie kilka linii tygodniowo, a to są: Düsseldorf, Genewa, Hamburg, Larnaca, Mediolan, Praga, Rzym, Sofia, Stuttgart, Warszawa i Zurych. Bilety są w sprzedaży od połowy czerwca i można ich kupić w cenie już od 30 euro w jednym kierunku. Jeżeli tego już nie zrobiliście zarezerwujcie bilet i wybierzcie Chorwację jako kierunek na letnie wakacje. To jest świetna okazja, aby poznać stolicę Chorwacji, którą jest tylko o kilka godzin jazdy oddalona od Istrii i Dalmacji.

Stari Grad – najstarsze miasto w Chorwacji

Stari Grad jest prawdziwym klejnotem wyspy Hvar.Te miasteczko położone na zachodnim wybrzeżu wyspy zostało założone przez kolonistów greckich z wyspy Paros w roku 384 przed Chr. Spacer po historycznym centrum miasta po wąskich uliczkach i małych placach przeniesie was w czasy antyczne. Wśród licznych zabytków świadczących o długiej hisorii warto wspomnieć Tvrdalj, renesansową willę poety Petra Hektorovicia z pięknym stawem z rybami i ogrodem z roślinami egzotycznymi. Stari Grad czyni wyjątkowym też i Starogradskie pole, które dzięki unikalnej wartości zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jeżeli znajdziecie się w Stari Grad w sierpniu możecie uczestniczyć w znanym Faros maratonie, międzynarodowym maratonie pływackim, który odbywa się po raz czterdziesty z kolei lub w Faropisie, międzynarodowym festiwalu literatury. Nie omijajcie doskonałych słodyczy z lokanym miodem i oliwą z oliwek znanych pod nazwą Starogrojski paprenjak.

Elafity – klejnot riwiery dubrownickiej

Z zachodniej strony magicznego Dubrownika położone są wyspy Elafickie, arhipelag, który wspominany już w I. stuleciu. Jeżeli chcecie poczuć autentyczną atmosferę śródziemnomorską nie omijajcie wizytę na najbardziej znanych wyspach Sipan, Lopud i Kolocep. Przede wszystkim zostaną wam w pamięci świeże morskie powietrze, kolory i zapachy obfitej śródziemnomorskiej, roślinności, gęstych lasów sosnowych, cytrusów i gajów oliwnych. Ponieważ większość wysp jest prawie zasiedlona znajdziecie liczne ukryty zatoki i plaże. Jedna z najbardziej znanych jest piaszczysta plaża Sunj na Lopudzie.

Wyspy Elafickie ukrywają cennę dziedzictwo kulturowo-historyczne świadczoncę o bogatej historii Republiki Dubrownickiej i jej mieszkańców. Miłośnicy sztuki na pewno będą zachwyceni licznymi kościołami, klasztorami i willami z epoki średniowiedcza i renesansu, a dla amatorów sztuki współczesnej w letnich miesiącach na Lopudzie otwarty jest Pawilon sztuki Your Black Horizon. Wyspy są codziennie połączone promami z Dubrownikiem.

Rafting na Cetinie

Omis jest idealnym miejscem jeżeli chcecie spędzić aktywne wakacje. Te miasteczko w przeszłości znane jako centrum piratów położone jest w samym sercu Dalmacji, pomiędzy Splitem a Makarską. Właśnie kombinacja morza, góry i rzeki jest to co zachwyca licznych odwiedzających, którzy chętnie wracją do Omisia. Jedna z najbardziej znanych atrakcji blisko Omisia jest rafting na rzece Cetina. Liczni amatorzy sportów ekstremalnych codziennie odważają się na awanturę przez bystrza rzeki Cetiny. Rafting, podczas którego przejdziecie przez wodospady i na pewno będziecie się cieszyć malowniczą atmosferą krajobrazu kanionu Cetiny trwa około trzech godzin, a potem możecie odpocząć w Radmanove Mlinice, jednym z najpięknieszych kierunków na wycieczki w Chorwacji. Omis jest też najbardziej atrakcyjnym miejscem dla amatorów wspinaczki. Około czterdziestu wspianczkowych tras dostosowanych zarówno do początkujących jak i do zaawansowanych wspinaczy na pewno uczynią niezapomnianymi wasze aktywne wakacje w Omisiu.

Szlaki winne na półwyspie Peljesac

Ten półwysep, położony w Dalmacji południowej jest prawdziwym rajem dla miłośników wina. Świetne warunki klimatyczne, dużo słońca i jakość gleby są idealne do produkcji win wysokiej jakości. Wieloletnia tradycja produkcji wina i wytrwała praca przyniosły lokalnym producentom wina liczne międzynarodowe uznania więc tutejsze wina znajdują się na kartach win renomowanych światowych restauracjach. Półwysep Peljesac słynie z produkcji najlepszego chorwackiego wina, bardziej precyzyjnie Plavac mali, które jest produkowane od tego samego autentycznego gatunku winogrona.

Piękny szlak winny półwyspu Peljesac, blisko którego znajduja się liczne zabytki powstał na fundamencie drogi Napoleona starej więcej niż dwieście lat. Zwiedzanie szlaku winnego umożliwi wam zapoznanie się z całą procedurą produkcji. Producenci wina odkryją wam tajemnice ich piwnic, pokażą wam ich winnicy i na kóńcu będziecie się cieszyć degustacją ich doskonałych win. Warto więc skorzystać z pobytu w Dalmacji, aby odwiedzieć tę oazę enogastronomiczną.

Chorwacja – ojczyzna krawatu

Jeżeli szukacie oryginalnej pamiątki, która przypomni wam pobyt w Chorwacji krawat jest prawdziwym wyborem. Historia krawatu sięga siedamnastego stulecia, czasów Wojny trzydziestoletniej, w której żołnierze chorwaccy oprócz walecznością odróżniali się tradycyjnym strojem, który zawierał chustę wiązana na szyi w sposób szczególny. Ten oryginalny modni dodatek natychmiast był zaakceptowany na francuskim dworze, a wkrótce zawładną całą Europą. Dzisiaj krawat jest symbolem elegancji oraz nieodzownym modnym dodatkiem na specjalne okazje, a więc jest idealną pamiątką lub prezentem dla bliskiej osoby przyniesiąnym z Chorwacji. W bogatej ofercie można znaleźć krawaty ozdobione motywami dziedzictwa kulturowego Chorwacji jako głagolickie pismo, ornamenty zabytków średniowiecznych i herby chorwackie.

Wiosenne wakacje na wyspie Hvar

Ten letni kierunek wakacyjny ulubiony wśród turystów z całego świata nie zostawi was nieobojętnymi jeżeli odwiedziecie go wiosną. Już w kwietniu Hvar się budzi i czeka na odwiedzających z bogatą ofertą kulturalną i gastronomiczną. W kwietniu możecie się zapoznać ze zwyczajami religijnymi na wyspie uczestnicząc w znanej procesji Za krizen, wpisanej na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Maj oferuje mnóstwo wydarzeń kulturalnych. Są uczczone Dni teatru hvarskiego, najstarszego teatru teatru miejskiego/ludowego/publiczneg w Europie. Odbywa się Festiwal międzynarodowy radiodramy, a na końcu miesiąca zaczyna się Lato w Hvarze, manifestaje, która ugości licznych uznanych artystów muzyki klasycznej i jazzu. Z okazji Festynu Świątego Prospera 10 maja możecie posmakować i kupić lokalne produkty gastronomiczne. Pobyt w historycznym otoczeniu miasta Hvar, bliskość morza i wspaniała przyroda na pewno uczynią niezapomnianymi wasze wiosenne wakacje.

Prosze chwilę poczekać!