Betina - Przewodnik turystyczny

BETINA - Wyspa Murter, Chorwacja: Wybierzcie miejsce wakacji i zarezerwujcie noclegi on-line. Zobaczcie naszą ofertę z tysiącami zdjęć miast, miasteczek, zatok i wysp!


Betina jest miasteczkiem turystycznym, znajdującym się na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy. Od Sibenika oddalona jest 31 km, a od miasteczka Tisno 6 km. Umiejscowione jest w małym porcie półwyspu. Miasteczko założone zostało w XV wieku przez uchodźców z lądu, szukających bezpiecznego schronienia przed Turkami.

Betina jest również portem, w zatoce Zdrace znajduje się marina z 200 miejscami do cumowania na morzu oraz 80 miejscami na lądzie. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z XVI wieku. Gospodarka opiera się na uprawie winorośli, oliwek oraz na rybołówstwie. Betina posiada wszelkie warunki na spokojny urlop, a jeśli lubicie żeglarstwo to idealne miejsce dla Was. Wynajętą lub własną łódką można tu zwiedzać malownicze zatoki Murtera lub udać się na pobliskie wyspy. Miłośnikom kuchni Betina znana jest z restauracji serwujących ryby. Osoby uprawiające nurkowanie oraz miłośnicy przyrody znają ją natomiast jako świetny punkt wypadowy do zwiedzania Parku Narodowego Kornati.

Kościół parafialny pod wezwaniem św. Frane z dzwonnicą jest dziełem budowniczego Ivana Skoko (1736) z Sibenika. Miejscowość słynie z tradycji doskonałych budowniczych statków (budowy i naprawy jachtów z drewna do 800 t nośności). Na wzgórzu Gradina w pobliżu Betiny znajduje jest miejsce znaleziska archeologicznego, które polecamy zwiedzić oraz średniowieczny kościół Matki Bożej z Gradiny. Oprócz malowniczych miast na wyspie Murter i Tisno przepiękne są również sąsiadujące wyspy Zlarin, Kaprije, Zirje, Prvić Krapanj a blisko znajduje się też Park Narodowy Kornati i Park Krka.

Mieszkaćcom Betiny dobrze jest znana działalność turystyczna. Oprócz programów rozgrywkowo kulturalnych jest tu dobra kuchnia, która w jadłospisach zawsze oferuje dania ze świeżych ryb. Prosty i przyjazny stosunek do gości oraz różnorodność oferty sprawiają, że Betina stała się przyjemnym i spokojnym miejscem na wakacje dla tysięcy zadowolonych turystów, zarówno krajowych jak i zagranicznych.

Prosze chwilę poczekać!