Biograd - Przewodnik turystyczny

BIOGRAD - Chorwacja, Biograd: Wybierzcie miejsce wakacji i zarezerwujcie noclegi on-line. Zobaczcie naszą ofertę z tysiącami zdjęć miast, miasteczek, zatok i wysp!


Biograd to port i znacząca miejscowość turystyczna, 29 km na południe od Zadaru, i 44 km na północ od Šibenik. Liczne wsie jak i miasto Biograd są względnie nisko położone na łatwo dostępnym wybrzeżu Zadar. Miasto znajduje się na niewielkim cypelku, który zamyka atrakcyjną zatokę Bošana. Nieco na południe znajduje się inna zatoka, Soline, z dużą piaszczystą plażą.

Okolica bogata jest w wysokie lasy sosnowe, jak i inną niską roślinność śródziemnomorską, duże, piaszczyste plaże (Soline, Red Port), łagodny klimat, wiele malowniczych wysp i wysepek u wybrzeży, a także szerokie Jezioro Vrana (wędkarstwo, polowania na ptaki) przyczyniły się do tego, że Biograd przekształcił się w ważną turystyczną miejscowość.

Dziś głównie zorientowany na turystykę Biograd odegrał ważną rolę w chorwackiej historii. Został zbudowany i wzmocniony w IX i XI wieku na małym półwyspie. Od samego początku należał do chorwackiej bazy etnograficznej i kulturowej. Był siedzibą okręgu Sidra oraz w XI wieku stał się siedzibą króla chorwackiego Petar Kresimir IV i centrum diecezji. W tym okresie powstały tutaj klasztory dla kobiet i mężczyzn oraz seminarium.

Biograd został całkowicie zniszczony w czasie ataku floty weneckiej w 1225 roku. Jej mieszkańcy uciekli na wyspy oraz do miast Skradin i Šibenik. Księża Benedyktyńscy zostali przeniesieni do Tkon na pobliskiej wyspie Pašman, siostry zakonne do Zadar a biskup do Skradin. Chorwacka stolica pozostała w ruinie. Nigdy nie odzyskała starej chwały, ponieważ za czasów panowania Wenecjan była tylko miastem granicznym służącym do obrony przed Turkami. Pozostałości średniowiecznych budynków zostały z kolei zbadane jako znaleziska archeologiczne o znaczeniu narodowym.

Niedaleko Biograd znajduję się jezioro Vrana, które tak naprawdę jest zalanym polem krasowym. Rzymskie miasto Zadar z niego otrzymywało wodę poprzez akwedukty. Jezioro Vrana jest obecnie znane jako rezerwat ornitologiczny wielu gatunków ptaków brodzących. Został niedawno uznany za park przyrody.

Prosze chwilę poczekać!