Bobovisca - Przewodnik turystyczny

BOBOVISCA - Wyspa Brac, Chorwacja: Wybierzcie miejsce wakacji i zarezerwujcie noclegi on-line. Zobaczcie naszą ofertę z tysiącami zdjęć miast, miasteczek, zatok i wysp!


Bobovisca oddalona jest kilometr od morza, usytuowana w przybrzeżnej zachodniej części wyspy Brač, 15 km na wschód od przystani promowej Supetar. Posiada połączenie promowe ze Splitem w kierunku Sutivan i Lozisca skąd też prowadzi droga do Bobovisca. Bobovisca na Moru, Bobovisca i Ložisca to trzy małe wioski w pobliżu Milna - większego ośrodka turystycznego. Stanowią one jedną całość, w którą głęboko wcina się chroniona Zatoka Bobovisca - wyjście na morze na zatokę dla dwóch pozostałych miejsc. Mała przystań na miejscu jest bezpieczna dla mniejszych łodzi, ponieważ pobliskie wzgórza chronią na morzu Bobovisca przed wszystkimi wiatrami. Miejsca te są oddalone tylko pół godziny jazdy samochodem od międzynarodowego portu lotniczego Brač.

Mieszkańcy, których jest około 60, zajmują się uprawą oliwek i winiarstwem. Bardzo wygodne kwatery prywatne oferuje przede wszystkim Bobovisca na Moru, a potem Lozisca i Bobovisca. Gościom oprócz spaceru przez miasto poleca się zwiedzanie miejscowości Milno, Pustelni Blaca z klasztorem, Muzeum archeologicznego wyspy Brač w wiosce Škrip i Vidovą Gore, która ze swoimi 778 m n.p.m. jest najwyższym szczytem Archipelagu Adriatyckiego Ze szczytu roztacza się piękny widok na wszystkie wyspy. Można wynająć łodzie lub gondole, czy surfować, żeglować i nurkować.
A we wszystkich trzech wioskach można wraz z rdzennymi mieszkańcami uczestniczyć w grze w bule. Jeśli potrzebujecie spokojnego wypoczynku w kwaterach prywatnych tutaj naprawdę to znajdziecie.

Odkrycia archeologiczne w pobliskim porcie Vučjoj świadczą o tym, że osada została założona przez Greków. Ponadto w zalewie znajdują się zarówno rzymskie i bizantyjskie znaleziska. Liczne stare kamieniołomy są miejscami w których wydobywa się znany marmur z wyspy Brač. Został on m.in. użyty na budowę Białego Domu w Waszyngtonie. Na wzgórzu nad miejscowością Bobovisca rodzina Marinčević-Gligo pozostawiła dla potomnych przecudowny pałac w stylu renesansowym.

Wszystkie te osady powstały wokół pierwszego zamku zbudowanego przez rodzinę Nazor, która przesiedliła się z miejscowości Poljica na początku 19 wieku. W Lozisca znajduje się przepiękny neoromański wieża zegar - arcydzieło bardzo znanego artysty Jana Rendića. Po II wojnie światowej chorwacki poeta Vladimir Nazor powrócił do swojego miejsca urodzenia – Bobovisca na Moru, gdzie zbudował niewielki zamek z przepięknym widokiem na cały port i odnalazł inspirację dla swojej najlepszej poezji

Prosze chwilę poczekać!