Bol - Przewodnik turystyczny

BOL - Wyspa Brac, Chorwacja: Wybierzcie miejsce wakacji i zarezerwujcie noclegi on-line. Zobaczcie naszą ofertę z tysiącami zdjęć miast, miasteczek, zatok i wysp!


Bol jest ekskluzywną miejscowością wypoczynkową, miastem i portem usytuowanym w południowej części wyspy Brac, jedną z najbardziej nasłonecznionych wysp chorwackich.
Ustronne miejsce jest najstarszym miasteczkiem na południowym wybrzeżu Brac. Sama jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „vallum”. Wystarczy zobaczyć ziemne fortyfikacje z palisadami i nie ma wątpliwości, że tu już w czasach rzymskich istniała osada. Podstawę gospodarki stanowi rolnictwo, uprawa winorośli, rybołówstwo i turystyka.

Z późnego okresu chrześcijańskiego pochodzą sarkofagi z wyrytymi krzyżami oraz przedromański kościół św. Jana Tudora, na fundamentach, którego zostały odnalezione pozostałości z późnego antyku. Z zabytków wczesnochrześcijańskich i średniowiecznych wyróżnia się dominikański kościół i klasztor Gospe od milosti. Obok klasztoru znajduje się Muzeum miasta Bol, który przechowuje archiwa miejskie, srebra kościelne i zabytki głagolickie. Nad miastem Bol góruje wiele letnich rezydencji z okresu późnogotyckiego oraz budowle barokowe. W jednym z tych pałaców barokowych mieści się galeria sztuki Branko Deskovica z kolekcją, która liczy sobie 300 obrazów i rzeźb najważniejszych artystów współczesnej sztuki chorwackiej.

Miejsce to słynie oprócz interesujących zabytków ze wspaniałej przyrody. Atrakcyjne plaże i źródła wody pitnej wpłynęły na to, że miejsce to stało się wyjątkową oazą turystyczną znaną z dużej liczby gości. Na wschód i na zachód od miejscowości Bol wzdłuż wybrzeża prawie przez 15 km ciągną się liczne, przepiękne plaże. Wśród nich znajduje się plaża Zlatni Rat (Złoty Róg), najbardziej znana i uważana przez wielu za najpiękniejszą na Adriatyku. Zlatni Rat to raj dla surferów i miłośników sportów wodnych, a zarazem duma wszystkich mieszkańców tego miasteczka. Ten słoneczny przylądek jest niezwykłym fenomenem, kiedy to sypiące się miliony drobnych ziaren piasku wbijają się w błękit morza aż na 634 metrów i jak język poruszają się, czasem w jedną, czasem w drugą stronę zgodnie z tym jak wieje wiatr, i jak uderzają fale.

Powyżej miejscowości Bol znajduje się pasmo górskie Bolska Kruna z ruinami iliryjskiego zamku Kostilo i Vidova gora - najwyższy szczyt wysp adriatyckich. Oddalony jest tyko 13 kilometrów od międzynarodowego turystyczno-sportowego lotniska „Brac” i połączony z lądem szybką linią oraz promowym połączeniem ze Splitem. Bol jest łatwo dostępnym zakątkiem z bogatymi i malowniczymi zabytkami, nietkniętą przyrodą, oazą spokoju, z krystalicznie przejrzystym błękitnym morze, zawsze słonecznym niebem… To miasto, któremu udało się zachować śródziemnomorski klimat w swych małych kamiennych uliczkach i w wielkich placach.
W mieście znajduje się wiele restauracji, które oferują dania kuchni lokalnej i międzynarodowej oraz wysokiej jakości lokalne wina (słynny bolski plavac). Bol oferuje bogaty program kulturalno- rozrywkowy. Szczególne miejsce zajmuje święto Matki Boskiej Śnieżnej (ur. 5 sierpnia) - święto ludowe dla upamiętnienia dnia, w którym, według legendy, tutaj spadł śnieg, zarazem jest to Święto gminy Bol (Dan općine Bol).

Miłośnikom sportu i rekreacji Bol oferuje 25 kortów tenisowych, wielki stadion tenisowy z 1820 miejscami siedzącymi, gdzie odbywają się elitarne turnieje tenisowe (WTA Croatian Bol Ladies Open). Ponadto oferuje warunki do uprawiania surfinu, sportów wodnych, gry w bule, w kręgle, małą piłkę nożną, koszykówkę i siatkówkę. Organizowane są szkoły nurkowania, podwodne łowienie jak i latanie paralotnią ze szczytu Vidovej gory.
Południowe wybrzeże wyspy (na zachód od wybrzeża Konjska) jest idealne do uprawiania podwodnego łowienia. Od miejscowości Bol prowadzi stromy szlak do punktu widokowego na Vidovoj gori. Jeśli pragniecie aktywnego odpoczynku wypełniając czas sportem, zabawą,
i obcowaniem z młodzieżą musicie koniecznie przyjechać do Bolu!

Prosze chwilę poczekać!