Brist - Przewodnik turystyczny

BRIST - Makarska Riwiera ,Chorwacja: Wybierzcie miejsce wakacji i zarezerwujcie noclegi on-line. Zobaczcie naszą ofertę z tysiącami zdjęć miast, miasteczek, zatok i wysp!


Brist to małe miasto i port w zatoce na wybrzeżu Adriatyku. Położony w południowej części Riwiery Makarskiej, przy autostradzie Split-Dubrownik, 8 km od Ploče. Brist to malownicze miasteczko, idealne do cichych i komfortowych wakacji. Szczególnie atrakcyjne są jego gaje oliwne, źródła wody pitnej, oraz kilka zatoczek. Brist jest znany z łagodnego klimatu, ponieważ nie występuje tutaj lub nie jest tak silny północny wiatr zwany "vruljska bura".
Wybrzeże w okolicach miasta charakteryzuje się licznymi zatokami ( Na Ploči, Blatnice Pod Pecu, Slakovac, Pakljine, Smrdeljac, Litnoga i Zaborci). Sport i rekreacja stanowią sporty wodne i turystyka piesza oraz wycieczki na Biokovo. Gospodarka opiera się na rolnictwie, uprawie winorośli, oliwek, rybołówstwie i turystyce.

Stara wieś Brist, które znajdowała się daleko od morza na zboczach, Biokovo została opuszczona w XIX wieku. Stary kościół parafialny, św. Margarita, został zbudowany w 1741 roku na ruinach o wiele starszego kościoła. Na skutek trzęsienia ziemi w 1962 roku został uszkodzony a następnie odnowiony w 1986 roku. W tym kościele znajduje się grobowiec rodziny Kačić z XVIII wieku. We wsi Kaiki w pobliżu starego kościoła znajduje się dom rodzinny wielkiego poety chorwackiego Andrija Kačić Miošić.
W XVIII wieku przy morzu zostało zbudowanych kilka willi w stylu barokowym. Nowy kościół parafialny św. Marija został zbudowany w pobliżu morza w 1870 roku w stylu neoromańskim. Obok niego znajduje się pomnik ojca Andrije Kačić Miošić, dzieło artysty Ivana Meštrovića.

Prosze chwilę poczekać!