Dubrownik - Przewodnik turystyczny

DUBROWNIK - Chorwacja, Dubrovnik: Wybierzcie miejsce wakacji i zarezerwujcie noclegi on-line. Zobaczcie naszą ofertę z tysiącami zdjęć miast, miasteczek, zatok i wysp!


Dubrownik to miasto i port na południowym wybrzeżu Chorwacji. Przedstawia on gospodarcze, kulturalne i edukacyjne centrum większego obszaru południowej Dalmacji. Leży u podnóża wapiennego wzgórz Srđ, w dolinie, którą od południowo-zachodniej strony zamyka wzniesienie Lapad i mniejsza rafa z najstarszą częścią Dubrownika. Potem Dubrownik rozszerzył się również na półwysep Lapad, na niższe części zbocza Srđa i poza murami miasta w kierunku Župa. Po wybudowaniu portu w zalewie Gruž, Gruž stopniowo zostaje dołączony do Dubrownika i stał się wyjątkowym osiedlem.

Dubrownik jest miastem o wyjątkowej historii politycznej i kulturalnej. Wystarczy wymienić tylko Republikę Dubrownicką, lub statut miasta z 1272 roku Jest to miasto słynnego na całym świecie dziedzictwa kulturalnego i jako takie zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest jednym z najbardziej atrakcyjnych i znanych miast basenu Morza Śródziemnego. Oprócz wyżej wymienionego Dubrownik jest miastem bardzo bogatym w ofertę i atrakcje turystyczne.
Stradun stanowi centrum miasta i jego główną ulicę, łącząc dwie stojące naprzeciwko siebie bramy miasta: Ploče na wschodzie i Bramę Pile na zachodzie. Wschodnie rozszerzenie na Stradunie przedstawia plac nazwany Luž Otoczony budynkami o wartości historycznej w dzisiejszych czasach stanowi idealne miejsce do świętowania wielkich miejskich uroczystości takich jak uroczyste święto patrona Dubrownika, św. Vlaha, które odbywa się 3 lutego lub otwarcia Dubrownickiego letniego festiwalu w lipcu, który to jest najważniejszym wydarzeniem kulturalnym roku. Wszystkich ważne religijne i świeckie budynki w mieście znajdują się w tej części zabytkowej miasta podstawowych, takie jak City Hall, budynek teatru Dubrownika, budynek Ratuszu, kolumna Orlanda, Luža, Miejska dzwonnica, Pałac Sponza.

Najbardziej znanymi muzeami Dubrownika są Muzeum w Pałacu Dożów, z 15 500 przedmiotów o znaczeniu historycznym i artystycznym, Muzeum Pomorskie w twierdzy Sw. Ivan, Muzeum klasztoru Franciszkanów, który posiada spis starej apteki, Muzeum klasztoru Dominikanów, który zawiera cenne przykłady malarstwa Dubrownickiego. W skarbcu katedry Dubrownickiej trzymane są relikwie św.Vlaha, patrona Dubrownika, oraz liczne obrazy i przedmioty o wartości historycznej. Ze względu na wspaniały widok na średniowieczny Dubrownik niezbędny jest spacer wzdłuż ścian miasta.
Dubrownik jest miastem bogatego życia kulturalnego i artystycznego. Szczególne miejsce zajmuje wymieniony Dubrownik Summer Festival (od 10 lipca do 25 sierpnia) Jest to teatralny, muzyczny i folklorystyczny festiwal, ujęty w kalendarzu festiwali na świecie i jeden z najbardziej znanych na świecie. Odbywa się na otwartych scenach w mieście, na placu Gundulića i Držića na Revelinie lub w przepięknych wnętrzach budynków, takich jak Pałac Rektora, klasztor i kościół.

Życie artystyczne Dubrownika charakteryzuje się licznymi wystawami odbywającymi się przez cały rok. Bardzo znane są również Dubrownickie uroczystości karnawałowe, które odbywają się w Dubrowniku od wczesnego średniowiecza. Wielkim świętem jest tu uroczystość ku czci św. Vlaha, zarazem Dzień Dubrownika (3 lutego). Obchody trwają cały tydzień, w tym uroczystości religijne, procesje ulicami miasta, koncerty, rozrywkowe i sportowe programy karnawału.

Klimat Dubrownika charakteryzuje się ciepłym, suchym latem i łagodnymi zimami. Roślinność jest bardzo bujna, występuje tutaj roślinność subtropikalna przywieziona z egzotycznych krajów. Na południowy wschód od starej części miasta, znajduje się ośrodek turystyczny z hotelami, miejscami do spacerowania i plażami, a na północnym zachodzie znajduje się port i Gruż. Gospodarka opiera się na turystyce i żegludze morskiej. Dubrownik jest miastem portowym posiada port Gradska luka, port Gruž i marinę Dubrownik. Lotnisko znajduje się w Čilipi.

W licznych restauracjach i tawernach Dubrownika serwowane są wyśmienite specjały kuchni lokalnej i międzynarodowej, a sportowcom i ludziom którzy cenią sobie aktywny wypoczynek oddane są do dyspozycji liczne tereny sportowe oraz sprzęt dzięki któremu można uprawiać znakomitą większość sportów zarówno na wodzie jak i na ziemi: od kortów tenisowych i boisk do tenisa stołowego aż do żeglarstwa. Znajduje się tu również kilka sal gimnastycznych i fitness klubów z basenami, saunami, masażem, aerobikiem, solarium, salami gimnastycznymi, salami treningowymi do boksu itp.
Dubrownik jest znany ze swoich wysokiej jakości hoteli, z których większość znajduje się na półwyspie Lapad i przedmieściu Ploče, na południowy wschód od starego miasta.

Prosze chwilę poczekać!