Gradac - Przewodnik turystyczny

GRADAC - Makarska Riwiera ,Chorwacja: Wybierzcie miejsce wakacji i zarezerwujcie noclegi on-line. Zobaczcie naszą ofertę z tysiącami zdjęć miast, miasteczek, zatok i wysp!


Gradac to miejscowość i niewielki port na Riwierze Makarskiej, 13 km od Ploče. Położony jest bardzo blisko głównej drogi, z którą jest połączony drogą lokalną. Gradac jest miastem z odległej przeszłości, o czym świadczą pozostałości rzymskich willi znalezionych w Crkvine, w pobliżu morza.

Nazwa pochodzi od dwupiętrowej wieży z łukami, przechowanej w wiosce nad drogą, która rzeczywiście zbudowana została w 1661 roku w celu obrony przed Turkami. W pobliżu portu znajduje się stary cmentarz i częściowo zachowany barokowy kościół.
Położony na łagodnym zboczu pokrytym gajem oliwnym i lasem sosnowym, Gradac jest bardzo atrakcyjnym kurortem z jedną z najpiękniejszych i najdłuższych plaż nie tylko na Riwierze Makarskiej, ale na całym Adriatyku.

Gospodarka oparta jest na rolnictwie, uprawie oliwek, rybołówstwie i turystyce. Na południe od portu znajduje się Gornja Vala, z najpiękniejszą i największą plażą na Riwierze Makarskiej. Port jest chroniony ze wszystkich stron, mniejsze statki mogą dokować z wewnętrznej strony, większe jachty są dokowane na południe od portu lub w zatoce Bosac (na północny zachód od portu).

Zaplecze rekreacyjne obejmuje liczne tereny sportowe i obiekty do uprawiania sportów wodnych. Oprócz doskonałej kuchni, ciekawe są liczne uroczystości, w których uczestniczy ludność z pobliskich obszarów Drvenika i Brist.

Prosze chwilę poczekać!