Hvar - Przewodnik turystyczny

HVAR - Wyspa Hvar, Chorwacja: Wybierzcie miejsce wakacji i zarezerwujcie noclegi on-line. Zobaczcie naszą ofertę z tysiącami zdjęć miast, miasteczek, zatok i wysp!


Hvar to miasto i port na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy oraz jego największa miejscowość. Leży w zatoce chronionej od południowej części poprzez wyspy Pakleni otoci, i na północy przez niską roślinność. Najnowsza część miasta powstała wokół portu. Hvar jest dzisiaj jednym z najczęściej odwiedzanych miejscowości turystycznych w Dalmacji i miasto o wyjątkowym dziedzictwie kulturowym i historycznym. Ze wszystkimi głównymi miastami na wyspie (Stari Grad, Vrbanj, Jelsa, itp.) jest powiązany linią autobusową, a ze Split, Rijeka, Zadar, Dubrownik oraz wyspami archipelagu przez częste linie promowe.

Przyjemny klimat, dużo słońca, naturalne piękno i różnorodność hoteli i restauracji, obiektów sportowych i rekreacyjnych przyciągają turystów do miasta w okresie letnim i zimowym.
Dzięki klimatowi rozwinęła się turystyka zdrowotna. Dawno temu w 1868 roku w Hvar powstało Towarzystwo Higieniczne, które dbało o przyjemny pobyt cudzoziemców w mieście. W ten sposób przyczyniło się do rozwoju turystyki. Pierwszy hotel, Cesarzowa Elżbieta, został otwarty w 1903 rok.

Hvar jest głównym miejscem najbardziej słonecznej wyspy w Dalmacji, z aż 320 słonecznych dni w roku. Hvar jest znany z bardzo, bardzo ciepłego klimatu śródziemnomorskiego z dużą ilością słońca, niewielką liczbą deszczowych dni i prawie bez opadów śniegu. To prawda, że goście hotelowi płacą tylko połowę ceny, jeśli spadnie deszcz przez cały dzień i nie płacą za pobyt, jeśli spadnie śnieg. Zapach rozmarynu i lawendy, zalesione brzegi i niezwykłe bogactwo kulturowe, to jasne przesłanki, dlaczego Hvar jest popularnym celem turystycznym. Plaże są kamieniste a w małych zatoczkach żwirowe.

Hvar ma wybitne dziedzictwo historyczne. Od siedmiuset lat miasto chronią stare kamienne mury. Jeśli do wyspy Hvar przybliżyć się od strony morza czekają tu na nas promenady otoczone palmami. Droga od przystani promowej prowadzi do majestatycznego targu, który uważany jest za najpiękniejszy w Dalmacji. Nad targiem dominuje katedra św.Stjepana, którą otacza pałac Grodna i kamienne domy Buraga.

Na północnej stronie placu znajduje się Kneževa palača, obecnie hotel „Palace”. Loggia miasta, zniszczona została przez Turków, a odnowiona została w 1868 roku, od tamtej pory znajduje się tu kawiarnia. Z kompleksu pierwotnego placu książęcego pozostała wieża zegarowa. Z południowej strony plac zamyka monumentalny Arsenał. Na pierwszym piętrze w 1612 roku powstał pierwszy teatr miejski nie tylko na terytorium Chorwacji, ale w całej Europie. Same miasto zostało zbudowane przez wpływowych architektów krajowych i zagranicznych.

Jako elitarna destynacja turystyczna Hvar oferuje jakość i różnorodność zakwaterowania w hotelach, apartamentach, domach i kempingach. Oferuje wiele możliwości do uprawiania sportu i rekreacji. Korty tenisowe, tenis stołowy, koszykówka, boccia, kręgle i wypożyczalnia sprzętu do uprawiania sportów wodnych są tutaj dostępne. Restauracje i tawerny w mieście Hvar serwują specjały z ryb i owoców morza, do których podaje się doskonałe wykwintne wina.

Duże znaczenie w ofercie turystycznej Hvaru mają tradycyjne imprezy kulturalne „Hvarsko ljeto” (lipiec-sierpień-wrzesień), folklor, program rozrywkowy, festyn rybacki i inne imprezy. Święta religijne obchodzone są ze szczególną uroczystą procesją w święto św. Stjepan popa ( 2 sierpień) jest również dzień miasta, a następnie św. Prosper (10 maja), św. Krzyża (14 września), w procesji w Wielki Piątek i inne. Organizowane są także wycieczki.

Roślinność jest subtropikalna i bardzo gęsta (palmy, mirta, agawa, wawrzyn, rozmaryn, sosny, pinie, itp). Na południowy zachód od wyspy Hvar znajdują się Paklenski otoci dziś interesujące dla żeglarzy i miłośników dzikiej przyrody, a kiedyś naturalna ochrona miasta i portu. Szczególnie są one atrakcyjne dla turystów, ponieważ mogą się cieszyć słońcem i morzem w zalesionych zatoczkach. ACI Marine Palmižana znajduje się na wyspie Sveti Klement, na wyspie Pakleni otoci przed przystanią Hvar. Port Hvar oferuje 190 miejsc do cumowania a regularne połączenia z Hvar zapewniają łodzie taksówki. Marina jest położona w pobliżu pięknej plaży.

Prosze chwilę poczekać!