Jelsa - Przewodnik turystyczny

JELSA - Wyspa Hvar, Chorwacja: Wybierzcie miejsce wakacji i zarezerwujcie noclegi on-line. Zobaczcie naszą ofertę z tysiącami zdjęć miast, miasteczek, zatok i wysp!


Jelsa to małe miasto i port w malowniczej zatoce na północnym wybrzeżu wyspy Hvar, najbardziej słoneczna wyspa Adriatyku, słynie z gęstej roślinności i pachnących pól lawendy. Po obu stronach zatoki znajdują się zalesione zatoki, które są idealnym miejscem na relaks i pływanie. Podstawę gospodarki stanowi rolnictwo, uprawa winorośli, oliwek, rybołówstwo, przemysł stoczniowy, transport morski i turystyka, Jelsa ma połączenia promowe z miastami Split na lądzie oraz Bol na wyspie.


Otoczona przez gaje oliwne, winnice i roślinność śródziemnomorską, Jelsa podczas XIII wieku służy jako port w pobliżu wsi Pitve 3 km od brzegu, poniżej Gozda. Nazwa miasta pochodzi od nazwy łacińskiej bagna w pobliżu "Fons vocata Elsa” Jelsa. Dzisiaj Jelsa jest zdominowana przez wysokie drzewa topoli, co jest bardzo nietypowym widokiem na wyspie w Dalmacji. W połowie XIX wieku wysuszono bagnistą ziemie wokół wybrzeża, gdzie stopniowo budowano nowe centrum Jelsa.

Kościół św. Marija w 1535 roku ufortyfikowany służył z powodzeniem w obronie od inwazji tureckiej w 1571 roku. Pierwsze domy były budowane wokół gotyckiego kościoła sw.Mihovila w północnej stronie zatoki w Mala Banda. Drugie osiedle powstało wokół kościoła św. Ivan w Polje, który w XVII wieku, przebudowany w ośmiokątny barokowy budynek, który jest wyjątkowym przykładem budowania z kamieni. Kościół jest otoczony przez renesansowe i barokowe domy bogatych armatorów z Jelsa. Kościół św. Fabiana i Sebastiana, wzniesiony w XVI wieku, jako budynek z trzema nawami pokryty sklepieniem kolebkowym z kamienia. Jeden z barokowych ołtarzy pracy to dzieło rzeźbiarza Antonio Porri. W nowym parku znajduje się pomnik chorwackiego kompozytora A. Dobronić (1878-1955 roku), dzieło S. Drinković. Niedaleko Jelsa znajdują się pozostałości starożytnej Greckiej twierdzy o nazwie Tora, a w miejscu Crkvica pozostałości budowli rzymskich.

Jelsa ma bogatą tradycję w turystyce. Pierwszy hotel, Jadran, został zbudowany w 1911 roku Ta popularna miejscowość turystyczna oferuje swoim gościom wiele możliwości zakwaterowania w hotelach, apartamentach i kempingach. Jelsa także ma bardzo dobre obiekty sportowe i rekreacyjne. Korty tenisowe, szkołę tenisa, mini golf, kręgle i sprzęt do uprawiania sportów wodnych i szkołę nurkowania i to wszystko oddane jest do dyspozycji turystom. Bogata oferta gastronomiczna z owoców morza i znane wina z wyspy Hvar przyczyniają się do tego, że Jelsa to popularne i poszukiwane miejsce.

W miesiącach letnich, organizowane są okolicznościowe imprezy kulturalno-rozrywkowe pod nazwą Dani Antuna Dobronića (20 lipca - 20 sierpnia). W miesiącach letnich organizowane są i inne atrakcje kulturalne i rozrywkowe. W związku z tym, plac i kino na świeżym powietrzu służą jako scena dla koncertów muzyki współczesnej jak i śpiewaniu piosenek ludowych. Hotel posiada tarasy gdzie odbywa się muzyka taneczna, gry i występy. Dyskoteki znajdują się w centrum Jelsa. Tradycyjny festiwal wina jest organizowany każdego roku w ostatni weekend sierpnia, kiedy to organizowana jest wystawa najlepszych win z Hvar podawanych z domowej roboty specjałami gastronomicznymi.

Prosze chwilę poczekać!