Korcula - Przewodnik turystyczny

KORCULA - Wyspa Korcula, Chorwacja: Wybierzcie miejsce wakacji i zarezerwujcie noclegi on-line. Zobaczcie naszą ofertę z tysiącami zdjęć miast, miasteczek, zatok i wysp!


Korcula jest historycznym i turystycznym centrum na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy o tej samej nazwie, będącej częścią archipelagu południowej Dalmacji. Okolica porośnięta jest gęstym lasem sosnowym, a nazwa wywodzi się od greckiego Corkyra Melaine - Czarna Korcula wskazującego na czarny kolor wyspy, obrośniętej sosnami śródziemnomorskimi i cyprysami. Typowa roślinność śródziemnomorska to skutek klimatu, który przez cały rok jest tu łagodny i przyjemny. Na wschód od portu znajduje się mała grupa wysp.

Korcula posiada regularne połączenia promowe i katamaranowe z lądem. Na wyspę można dostać się ze Splitu, znajdującym się w środkowej części wybrzeża lub z miejsca położnego bardziej na południe Drvenika, przy czym najkrótsze połączenie promowe prowadzi z Orebicia na półwyspie Pelješac, z którego podróż na wyspę trwa niecałe pół godziny.

Podstawą gospodarki jest rolnictwo, uprawa winorośli, oliwek, owoców, rybołówstwo, przemysł stoczniowy, turystyka, turystka nurkowa oraz obróbka kamienia. Prace rzemieślników z Korčuli imponują swoją dobrą formą. Znane jako miejsce urodzenia Marco Polo, poszukiwacza przygód i podróżnika, miasto to słusznie nazywane jest "małym Dubrownikiem", ze względu na swoje malownicze ryneczki i średniowieczną atmosferę.

Korcula jest znana ze swojego wyjątkowego kulturowego i historycznego dziedzictwa. Moreška – tradycyjna gra rycerska rozgrywana na ulicach Korčuli uosabia szczególną żywotność. Stanowi najważniejsze wydarzenie kulturalne w mieście, odbywające się każdego roku 29 lipca, wraz z uroczystościami na cześć św. Tudora, ale także kilka razy podczas sezonu. Wykonywana jest w Korculi już od XV wieku, a wywodzi się z Hiszpanii. Jest to walka między Białym i Czarnym Królem, którzy walczą o księżniczkę zatrzymaną przez Czarnego Króla. Po walce na miecze, Biały Król pokonuje Czarnego Króla i uwalnia księżniczkę.

Dzisiejsza Korcula jest ważnym centrum turystycznym, z wieloletnią tradycją. Odwiedzający mają do dyspozycji różnorodne formy zakwaterowania: hotele, apartamenty, kampingi, marinę oraz wiele atrakcji sportowych. Korcula posiada liczne tereny do gry w tenisa. Latem bardzo popularne są też sporty wodne, można tu wynająć sprzęt do surfingu i żeglarstwa. W ofercie turystycznej miasta są też zorganizowane wycieczki, wypady na jachtach oraz wycieczki dla osób nurkujących, prowadzone przez profesjonalnych nurków.

Korcula oferuje bardzo bogate życie kulturalne oraz liczne rozrywki. W okresie letnim mają tu miejsce liczne wydarzenia kulturalne takie jak: festiwale muzyczne, teatralne czy też imprezy ludowe.
Oferta gastronomiczna obejmuje znane rybne specjały i wyśmienite, najlepsze lokalne wina (Posip, Rukatac, Grk, Plavac), dzięki czemu Korcula nazywana jest "wyspą wina”. Lokalną kuchnię wyróżniają znane wypieki i słodycze.

Prosze chwilę poczekać!