Milna (Brac) - Przewodnik turystyczny

MILNA (BRAC) - Wyspa Brac, Chorwacja: Wybierzcie miejsce wakacji i zarezerwujcie noclegi on-line. Zobaczcie naszą ofertę z tysiącami zdjęć miast, miasteczek, zatok i wysp!


Milna jest ośrodkiem turystycznym i portem na zachodnim wybrzeżu wyspy Brac, oddalonym o 20 km na południowy zachód od miejscowości Supetar, przystani promowej dla łodzi, która codziennie łączy Split i Brac. Podstawę gospodarki stanowi rolnictwo, przemysł stoczniowy, rybołówstwo, przetwórstwo ryb i turystyka. Miejscowość znana już była w czasie budowy Pałacu Dioklecjana, gdy statki cesarza znalazły tutaj swoją bezpieczną przystań. Ponieważ jest to najbezpieczniejszy i najlepszy port na wyspie, chroniony od wszystkich wiatrów poza przyjemnym mistralem, tutaj została zbudowana i przystań z 200 miejscami do cumowania.

Osada została wybudowana w stylu typowo śródziemnomorskim. Kamienne domy, zadbane uliczki, spokój i cisza to pierwsze dowody kulturowej spuścizny dawnych czasach. Powstała on w XVI wieku, kiedy arystokratyczna rodzina postanowiła na tym obszarze zbudować fortecę i kościół, który stał się kościołem parafialnym „Gospe od Blagovijesti” (Matki Bożej od Zwiastowania). Kościół ten posiada najpiękniejszy ołtarz na całej wyspie. W XVII wieku Milna była stolicą wyspy, tak więc tutaj można znaleźć wiele najpiękniejszych barokowych obrazów i budowli na wyspie Brac. Pozostałymi cennymi znakomitościami na wyspie są bogato zdobione fasady kościoła parafialnego w stylu rokoko oraz ruiny gotyckiego kościoła w zatoce Osibovo.

Jako miejscowość turystyczna Milna oprócz harmonijnej architektury i śródziemnomorskiego klimatu może pochwalić się licznymi zatoczkami z piaszczystymi i żwirkowymi plażami, takimi jak Pasikova, Lučice, Maslinova lub Osibova, które przyciągają rodziny z małymi dziećmi. Opowieści o pięknie portu Bobovišće, wioski Ložišće, Bobovišće, Podhumna wraz z okolicznymi zatokami już dawno zawędrowały poza granice naszego kraju. Jeszcze jedno pięknie urządzone kąpielisko znajduje się w zatoce Vlaška, a przed miejscowością Milna usytuowana jest interesująca wysepka Mrduja.

W Milna miłośnikom aktywnego wypoczynku nie zabraknie możliwości uprawiania sportu. Do dyspozycji są boiska piłki nożnej, siatkówki, koszykówki i gry w bule oraz tenis stołowy.
Głównymi powodami, aby odwiedzić Milna są krystalicznie czysta woda, zdrowa domowa kuchnia oraz szybkie i częste połączenia z lądem - katamaranem z Milna, promem z Supetaru oraz samolotem z lotniska Brac, które oddalone jest 35 km od Milna.

Prosze chwilę poczekać!