Mirca - Przewodnik turystyczny

MIRCA - Wyspa Brac, Chorwacja: Wybierzcie miejsce wakacji i zarezerwujcie noclegi on-line. Zobaczcie naszą ofertę z tysiącami zdjęć miast, miasteczek, zatok i wysp!


Mirca to mała wioska na środkowodalmatyńskiej wyspie Brac. Położona jest 3 km od miejscowości Supetar. Mirca odznacza się charakterystyczną rustykalną atmosferą małej śródziemnomorskiej miejscowości.
Mieszkańcy tradycyjnie zajmują się uprawą owoców i winorośli. Stara część miasta usytuowana jest na południe od głównej drogi, a zorientowana jest przede wszystkim na tę starą, wewnętrzną część i dopiero niedawno zwróciła się do morza, gdzie w przeszłości znajdowały się tylko cmentarz oraz winnice Mutnik i pola Vele.

Mieszkańcy pobliskich miejscowości Sutivan i Donji Humac założyli osadę Mirca w XVI wieku. Rodziny Bertičević i Brković w 1579 roku rozpoczęli budowę kościoła parafialnego. Pierwotnie kościół był pod wezwaniem Matki Bożej Mirackiej (Gospa od Miraca). W drugiej połowie XIX wieku wzbogacony o kilka elementów barokowych, które odnajdujemy w większości kościołów na wyspie Brac. W kościele znajduje się obraz na ołtarzu (1783 r.), który namalował bracki malarz Feliks Tironi w stylu prowincjonalnego realizmu. Malarz naiwny z Postira – Paweł Gospodnetić namalował obraz Cyryla i Metodego.

W porcie Gumanac znajduje się nowe molo oraz nowoczesne młyny oliwne i wiele daczy, które rozciągają się aż do lasu sosnowego i nawet do obszaru, gdzie do niedawna były winnice.
Mirca to zarazem wiejska i turystyczna miejscowość, starając się zachować oba te żywioły. To szczególne miejsce, które było wielką miłością Tina Ujevića – największego pisarza chorwackiego.

Wybrzeże w tej części stanowią piaszczyste plaże z sosnami dającymi cień, gdzie nawet najmłodsi członkowie rodziny mogą bezpiecznie korzystać z uroków morza. Spokój miejscowości i nienaruszona przyroda oraz bliskość Supetaru, głównego portu wyspy Brač, sprawiają, że Mirca jest interesującym miejscem rodzinnego wypoczynku oraz dla gości, którzy pragną poczuć autentyczną atmosferę życia na wyspie.
Warto odwiedzić pobliskie miejscowości turystyczne: Supetar, Sutivan, Bol, Milna i Split oraz lokalną pustelnię Blaca lub wspiąć się na Vidovu goru - najwyższy szczyt Adriatyku, z którego roztacza się wspaniały widok na wyspy dalmatyńskie, poniżej których znajduje się Zlatni rat (Złoty Róg) – najbardziej znana plaża w miejscowości Bol.

Prosze chwilę poczekać!