Murter - Przewodnik turystyczny

MURTER - Wyspa Murter, Chorwacja: Wybierzcie miejsce wakacji i zarezerwujcie noclegi on-line. Zobaczcie naszą ofertę z tysiącami zdjęć miast, miasteczek, zatok i wysp!


Murter jest jednym z trzech głównych miasteczek na wyspie o tej samej nazwie - Murter, która mostem w Tisno jest połączona z lądem. U stóp wzgórza Raduc mieści się stare centrum miasteczka z typową ludową architekturą oraz wykopaliskami archeologicznymi z czasów starożytnych i średniowiecznych.

Muter znajduje się 50 km od Zadaru i 30 km od Sibenika, w zatoce Hramina. Chroniony przez trzy wzgórza. W otoczeniu bogatym w piaszczyste plaże, sosny i stare gaje oliwne znajdziecie prawdziwy raj śródziemnomorski, idealny na spokojny wypoczynek. W sąsiedniej zatoce Slanica znajduje się piękne, zorganizowane kąpielisko i osiedle hotelowe, a jeśli lubicie spokojne plaże i ciche zatoczki znajdziecie je w bezpośrednim sąsiedztwie miasteczka.

Historia Murtera sięga czasów antycznych, o czym świadczą pozostałości osady rzymskiej Colentum na miejscowości Gradina między zatoką Slanica i Hraminą. Pod chorwacką nazwą Strmac wyspę wspomina się w 1251 roku. Z obiektów sakralnych należy wymienić kaplicę św. Roka z 1760 roku, kościół parafialny pod wezwaniem św. Mihovila zrekonstruowany w 1770 roku, w którym znajduje się kilka cennych obrazów oraz kościół Matki Bożej od Gradina. W miasteczku Murter w 1866 roku otwarta została pierwsza wiejska czytelnia na terenie całej Dalmacji.

Murter ma prawie idealne warunki dla rozwoju turystyki. Piękne słoneczne plaże, liczne miejsca noclegowe oraz szeroki zakres usług, to tylko ułamek tego, co Murter od lat czyni jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc regionu. Goście mogą korzystać z tysięcy miejsc noclegowych w kwaterach prywatnych, a wyspa Murter i jej otoczenie, są idealnym miejsce dla osób nurkujących. To dla nich nowoczesna marina znajdująca się w zatoce Murter dysponuje 350 miejscami do cumowania na morzu i 170 na ladzie, wraz z warsztatami i pełną infrastrukturą. Jeśli dodać do tego liczne restauracje i zajazdy, możliwość uprawiania sportów na lądzie i morzu, jak również liczne wydarzenia kulturalne i rozrywkowe, to wystarczająco dużo powodów do wyboru właśnie tego regionu do spędzenia swojego urlopu.

Prosze chwilę poczekać!