Omis - Przewodnik turystyczny

OMIS - Chorwacja, Dalmacja: Wybierzcie miejsce wakacji i zarezerwujcie noclegi on-line. Zobaczcie naszą ofertę z tysiącami zdjęć miast, miasteczek, zatok i wysp!


Omis to miasto nad Adriatykiem, 28 km na południe od Splitu. Duże kamienne ściany skaliste dominują nad miastem, które chroniły go przez wieki. Stara część miasta, który widnieje pod nimi to prawdziwy skarb z przeszłości.

Omis znajduje się na rzece, Cetina, której w dziwny sposób udało się wydobyć skały kanionu Góry Mosor o bardzo imponującym wyglądzie. Bardzo ważna pozycja strategiczną miała wpływ na zaludnienie miasta przez czasy starożytne do dziś.

Omis zawdzięcza całą swoją chwałę, przeszłości, teraźniejszości i przyszłości rzece, na której się znajduję. W przeszłości było to bezpieczne schronienie dla piratów, a dziś jest perłą turystyczną. Wojny i handel miały znaczący wpływ na jego losy i losy jego mieszkańców w ubiegłym wieku. Po upadku państwa chorwackiego we wczesnym średniowieczu, gdy znów zakwitło piractwa doszło do utraty zaufania, w stosunku do jego mieszkańców, co ciążyło nad nimi przez długi czas. Papieże, Wenecjanie jak i mieszkańcy Splitu im się sprzeciwiali, ale bardzo długo nie przynosiło to rezultatów

Skały nie do zdobycia były idealne do budowy licznych fortyfikacji chroniących Omis, który nie podzielił losu swojego zaplecza, a nawet uniknęło inwazji tureckiej, co było wyjątkiem. Prawa samorządu terytorialnego zdobyte w przeszłości przyczyniły się do tego, że Omis podczas władzy austriackiej był stosunkowo niezależnym miastem. Jednak od połowy XV wieku Omis należy do Republiki Weneckiej. Poljička Republika jest również częścią jego przeszłości - w jej statucie o demokracji obszarów wiejskich, między innymi, Thomas More znalazł podstawę do jego "Utopii".

Kościół św. Petar jest bardzo ważnym przykładem chorwackiej architektury przedromańskiej. Urbanistyczna struktura miasta Omis pochodzi ze średniowiecza. Mury z tego okresu zostały zniszczone w XIX wieku, z wyjątkiem niewielkiej części południowej strony wieży Peovica (Mirabella) to na pewno najbardziej typowy przykład romańskich wież, a jednocześnie najlepiej zachowana wieża w Dalmacji (XIII w.). Wzdłuż miasta znajdują się ruiny średniowiecznych wież Starigrad.

Kościół parafialny św. Mihovil zakończony został w 1629 roku. Oddzielona od kościoła znajduje się harmonijnie zbudowana dzwonnica z tego samego okresu. Przy kościele jest mały malowniczy plac, gdzie przez 32 lat odbywał się Festiwal dalmatyńskich pieśni ludowych.
Renesansowy ołtarz z obrazem namalowanym przez Jacopo Palma il Giovane znajduje się w Kościele Wszystkich Świętych z XVI wieku.

Na rzece Cetina znajdują się młyny Radmana w otoczeniu imponujących platany oraz hodowla pstrągów. Obecnie jest to ulubione miejsce turystów, w środkowej Dalmacji.
Piaszczyste i żwirowe plaże i liczne miejsca wycieczkowe oraz zupełnie inne zaplecze niż śródziemnomorskie są dostatecznym powodem, aby odwiedzić to wyjątkowe miasto; słona i słodka woda, śródziemnomorski klimat a zarazem inne prawie górskie powietrze, cisza i szum miasta to skrajności, które trudno znaleźć gdziekolwiek indziej.

Inne atrakcje i wydarzenia, które także warto odwiedzić to: klasztor franciszkański, muzeum miasta, stary cmentarz, średniowieczne centrum miasta, Omisko kulturno ljeto, Plivački maraton. Omis oferuje wiele sportowych i terenów rekreacyjnych, piłka nożna, piłka ręczna, tenis, siatkówka plażowa i bule oraz siatkówka na piasku, którą można grać na głównej plaże. Na skałach kanionu rzeki Cetina znajduje się 30 szlaków wspinaczkowych a sprzęt można wypożyczyć.

Prosze chwilę poczekać!