Postira - Przewodnik turystyczny

POSTIRA - Wyspa Brac, Chorwacja: Wybierzcie miejsce wakacji i zarezerwujcie noclegi on-line. Zobaczcie naszą ofertę z tysiącami zdjęć miast, miasteczek, zatok i wysp!


Postira jest turystycznym kurortem położonym na północnym wybrzeżu w centralnej części wyspy wyspy Brac. Miejscowość łączy się z lądem kursującymi codzienne ze Splitu do Supertaru liniami promowymi, a następnie idącą 9 km na wschód lokalną drogą w kierunku Pucisca.
Lub połączenie promowe Makarska-Sumartin, a następnie główną drogą na wyspie do Praznica, a stamtąd prowadzi lokalna droga do Postira. Korzystne położenie sprawiło, że Postira jest zarazem portem i rybacką osadą, a żyzna gleba zaopatruje gości w lokalne jedzenie i wysokiej jakości wina.

Osada po raz pierwszy wymieniona w XIV wieku, a jej nazwa pochodzi od łacińskiego słowa pastura – pastwisko. U podnóża kościoła parafialnego św. Jana Chrzciciela odkryto mury wczesnochrześcijańskiego kościoła wraz z chrzcielnicą. W samym kościele znajdują się siedemnastowieczne obrazy mistrzów szkoły weneckiej z XVII wieku. W murach fortecy Gospodnetic znajdują się barokowe wrota wraz z herbem. W porcie Postira usytuowane jest cały szereg wysokich kamiennych domów, które należały do dawnych brackich obszarników. Pośród nich wyróżnia się pałac Lazanić z renesansowym szczytem – miejsce narodzin poety Vladimira Nazora.

Postira jest piękna o każdej porze roku. W styczniu kiedy kwitną migdały i po karnawale. Wówczas to marcowe wiatry oczyszczają morze, kwitną winogrona i figi, a wokół kępki kwitnącego wrzosu i szczodrzenicy rozsiewają zapach. W okresie letnim liczne imprezy wraz z bawiącymi się ludźmi ożywiają zatokę i plaże. Pośród cykających cykad słychać wesołe śpiewy, a wiatr roznosi zapach z rożna i grilla. Natomiast po sezonie radują się winnice, sady i gaje oliwne dzięki pieśniom zbierających owoce. Tutaj także zima ma swój urok podczas kultywowania tradycyjnych świątecznych zwyczajów, kiedy podczas długich zimowych wieczorów mieszkańcy grzeją przed kominkiem swoje zziębnięte od wiatru kości.

W okolicy miasta rozciągają się małe zatoczki z piaszczystymi i kamienistymi plaże otoczone sosnowym lasem. Istnieje możliwość zwiedzenia okolicznych malowniczych miejsc dzięki organizowanym wycieczkom do pobliskich miasteczek jak Dol, Splitska, Škrip, Pucisca, Praznice oraz do turystycznych miejscowości Supetar i Sutivan.

Poza wypadami do okolicznych miejsc rozrywkę podczas wakacji zapewnia tradycyjne lato kulturalne, podczas którego od lat organizowane są festiwale folklorystyczne z zachowaniem starych, autentycznych zwyczajów. Oferta turystyczna umożliwia zakwaterowanie w hotelach, pensjonatach i apartamentach i jest przede wszystkim dostosowana do spokojnego, rodzinnego wypoczynku. Dla miłośników aktywnego spędzania czasu do dyspozycji są boiska do koszykówki, korty tenisowe, boiska do gry w bule oraz warunki do uprawiania sportów wodnych wraz z możliwością wypożyczenia sprzętu sportowego w przypadku braku własnego.Tradycyjny festiwal kulturalno-rozrywkowy Postirsko ljeto (Postirskie Lato) odbywa się także podczas świąt św. Jana Chrzciciela – patrona parafii (24 czerwca), Matki Bożej Karmelskiej (16 lipca) i Wniebowzięcia NMP (15 sierpnia).

Prosze chwilę poczekać!