Povlja - Przewodnik turystyczny

POVLJA - Wyspa Brac, Chorwacja: Wybierzcie miejsce wakacji i zarezerwujcie noclegi on-line. Zobaczcie naszą ofertę z tysiącami zdjęć miast, miasteczek, zatok i wysp!


Povlja to wioska usytuowana w zatoce o tej samej nazwie na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy Brac, oddalona o 10 km na wschód od miejscowości Sumartin – portu promowego środkowodalmatyńskiej wyspy Brac, który połączony jest z Makarską regularnymi liniami promowym. Z portu promowego Supertar linia do Splitu: 40 km lokalną drogą na wyspie do Selca, a następnie drogą z Povlja na Split. Podstawę gospodarki stanowi rolnictwo, uprawa winorośli, oliwek, rybołówstwo i turystyka.

W odległych czasach to tutaj cumowały luksusowe, rzymskie okręty. W Povlju znajduje się kilka wykopalisk archeologicznych z czasów antycznych oraz wiele cennych budowli średniowiecznych. Znajdują się tutaj fragmenty bazyliki starochrześcijańskiej (V-VI w.) z częściowo zachowanym dachem, szczególnie wyróżnia się apsyda z trójdzielnym oknem na słupku (?). Ośmioboczna chrzcielnica z kopułą (jedyna taka zachowana w Chorwacji) obecnie stanowi integralną część wraz z kościołem parafialnym. W kościele są częściowo zachowane freski z tego samego okresu. Chrzcielnicę w XII wieku Benedyktyni przekształcili w kościół, a w XVIII i XIX w. zostały dodane nawy i kaplice. Na portalu kościoła Benedyktynów znajduje się wyrzeźbiony
napis mistrza Radonja z 1250 r. znany jako Povaljska listina, który ze względu na bezcenną wartość przechowywany jest w Muzeum Archeologicznym w Splicie, Jest to przykład najstarszej inskrypcji cyrylickiej (zachodni wariant cyrylicy) w Chorwacji, dzieła klasztoru benedyktynów i ufortyfikowane wieże.

Povlja jest otoczona licznymi zatokami (Travna, Smokvica, Tičja luka, Tatinja) z różnego rodzaju plażami, a w samej zatoce znajduje się bezpieczny port. Jeśli pragniesz aktywnego wypoczynku podczas wakacji to w Povlji masz do dyspozycji boisko do piłki nożnej, korty tenisowe, a szczególnie polecamy sporty wodne (żeglarstwo, windsurfing i nurkowanie). Rybołówstwo i uprawa lokalnej żywności gwarantuje dobrą gastronomiczną ofertę, a serdeczność gospodarzy zapewnia wspaniały wypoczynek w miejscowości Povlja.

Prosze chwilę poczekać!