Preko - Przewodnik turystyczny

PREKO - Wyspa Ugljan, Chorwacja: Wybierzcie miejsce wakacji i zarezerwujcie noclegi on-line. Zobaczcie naszą ofertę z tysiącami zdjęć miast, miasteczek, zatok i wysp!


Bogaty archipelag Zadar został podzielony w trzy rzędy. W pierwszym rzędzie, stosunkowo blisko brzegu znajdują się Ugljan i Pašman. Ugljan a szczególnie osiedle Preko, znajdują się naprzeciwko Zadar, i jako jego przedmieście połączone zostały licznymi liniami promowymi. Gospodarka głównie bazuje na rolnictwie, uprawie winorośli, oliwek, rybołówstwie i turystyce. Miasto jest połączone ze wszystkimi miastami na wyspie drogami regionalnymi.
 
Brzeg i cały obszar Preko, częściowo obrośnięte są lasami. Preko jest bogate w liczne atrakcyjne plaże. Oprócz pasa brzegowego do dyspozycji są małe wysepki Ošljak i Galovac, które leżą naprzeciwko Preko. Dla turystów najbardziej atrakcyjną plażą jest porośnięta lasem plaża na wyspie Galovac, zaledwie 80 m od centrum Preka.
Preko ma długą tradycję w dziedzinie turystyki, jak i pobliskie wsie Sutomišcćica, Poljana i Ošljak na wyspie. Preko słynnie z dobrych restauracji i doskonałej oferty gastronomicznej, a w sezonie turystycznym występuje tutaj wiele grup folklorystycznych i odbywa się wiele programów rozrywkowych, z których najbardziej znana jest Priješka legrica, tradycyjny festiwal folklorystyczny.
 
W mieście znajduje się romański kościół św. Jana Chrzciciela, który pochodzi z XII wieku. W parafialnym barokowym kościele z XVIII wieku znajduje się ołtarzowy obraz malarza Franjo Salghettija-Driolija. Na wzgórzu nad miastem wznosi się ogromna średniowieczna twierdza Św Michała z XIII wieku, wzniesiona przez Wenecjan wokół kościoła i dawnego klasztoru Benedyktynów.
Z twierdzy roztacza się wspaniały widok na grupę wysp przed miastem Zadar.

Prosze chwilę poczekać!