Primosten - Przewodnik turystyczny

PRIMOSTEN - Chorwacja, Sibenik: Wybierzcie miejsce wakacji i zarezerwujcie noclegi on-line. Zobaczcie naszą ofertę z tysiącami zdjęć miast, miasteczek, zatok i wysp!


Primosten jest to miasteczko i port na malym półwyspie pomiędzy zatokami Raduća i Primosten, 30 km na południowy wschód od miasta Sibenik. Podstawą gospodarki w Primosten jest rolnictwo, uprawa winorośli, oliwek, rybołówstwo i turystyka. Primosten ma bardzo łagodny klimat, jest chroniony przed północnym wiatrem. Piękne plaże i krystalicznie czyste morze, biały kamień i zielone sosny to charakterystyka zatoczek Vela i Mala Raduća, Primosten i Peles.

Primosten znajdujemy w starych dokumentach z 1564 roku pod nazwą Capusta Ciasta. Miasto i wyspa zostało zabezpieczone przed atakami Turków kamiennym murem z wieżami a w XVI wieku zbudowano most zwodzony łączący osiedle z lądem. Później most został zastąpiony przez nasyp tak, że Primosten stał się półwyspem. Na tej wyspie były dwie wieże i stare mury miasta, które zniszczono w XIX wieku. W XV wieku, w najwyższym punkcie wyspy został wzniesiony kościół parafialny św.Jurja, który później został gruntownie przebudowany. Wejście do miasta charakteryzuje barokowa kaplica.
W Primosten trzeba obowiązkowo spróbować znanego lokalnego wina Babić. Wino Babić jest wyprodukowane z rodzimych odmian winogron z winnic z Primosten, które są położone na łagodnym zboczu wzgórza w małych parcelkach kwadratowego kształtu. Winnice z Primosten są uznane jako pomnik ludzkiego wysiłku, ponieważ są one dowodem na to, że ludzka ręka może umocnić i wzbogacić najbardziej dziki krajobraz. Prezentacja winnic znajduje się w holu budynku ONZ w Nowym Jorku. Z Primosten są regularnie organizowane wycieczki, szlakiem wina Primosten, wizyta muzeum gąbki w Krapanj „koralowa wycieczka” do miasteczka Zlarin itp.
 
W sezonie letnim odbywa się wiele imprez kulturalnych i programów rozrywkowych. Co do sportu i rekreacji można tu grać w tenisa, tenis stołowy a także znajduje się tu kręgielnia, boisko do siatkówki na piasku. W ofercie znajdują się również szkoły żeglarstwa i nurkowania. Marina Kremik ma 250 miejsc do cumowania na morzu oraz 140 miejsc na lądzie. Odwiedzający mogą wybierać pomiędzy 50 restauracji, tawernami, itp. Do najbardziej znanych specjałów należy homar a la Primosten. Dla spragnionych nocnej zabawy do dyspozycji oddano największą w Dalmacji dyskotekę Aurora.

Prosze chwilę poczekać!