Pucisca - Przewodnik turystyczny

PUCISCA - Wyspa Brac, Chorwacja: Wybierzcie miejsce wakacji i zarezerwujcie noclegi on-line. Zobaczcie naszą ofertę z tysiącami zdjęć miast, miasteczek, zatok i wysp!


Pucisca to osada i port na północnym wybrzeżu, środkowodalmatyńskiej wyspy Brac, skąd kursują codzienne linie promowe do Makarskiej i Splitu. Pucisca położona jest w pięknej zatoce, dającej bezpieczne schronienie łodziom. Podstawe gospodarki stanowi rolnictwo, uprawa winorośli, oliwek, rybołówstwo i turystyka. Wraz z miejscowością Supetar stanowi największą miejscowość na wyspie.

Miejscowość rozwinęła się na kamieniu, z powodu kamienia i z kamienia. Miejsce słynie z tradycji kamieniarskiej, a z marmuru z pobliskich kamieniołomów został wybudowany Biały Dom w Waszyngtonie. W pobliżu znajdują się trzy duże kamieniołomy (Punta, Veselje i Kupinova), z których pozyskuje się słynny bracki kamień. W Pucisca pracowali słynni rzeźbiarze jak Juraj Dalmatinac, Andrije Aleši, Nikola Firentinac. Piękno Pucisce jest ponadczasowe. W owym miejscu słońca, kamienia i solil odnajdziemy nienaruszoną harmonię kamienia i turystyki.


Najwspanialszym zabytkiem religijnym jest kościół parafialny św. Jerolima. Na cmentarzu znajduje się dawny kościół benedyktynów pod wezwaniem św. Szczepana, gdzie został odnalezione ślady życia, pogański ołtarz oraz rzymska gwiazda nagrobna. Niedaleko od miejscowości położony jest romańsko-gotycki kościółek św Jerzego symbolicznie strzegący miejscowość.Pośród świeckich zabytków szczególnie jest interesujący renesansowy zamek rodziny Zuvetić, który wraz z innymi takimi budowlami występującymi w miejscowości Postira stanowią historyczną architektoniczną osobliwość.W Pucisca w ramach Latach Kulturalnego odbywa się wiele imprez kulturalnych jak jak koncerty muzyki klasycznej, popowe i jazzowe, występy klap, wystawy, przedstawienia teatralne, seminaria, promocje książek, wieczory literackie i różne rodzaju imprezy sportowe. Ciekawostką jest to, że pierwsza publiczna czytelnia na wyspie została właśnie otwarta w Pucisca już w 1868 roku.

Pucisca przyciąga turystów ze względu na piękne, dobrze osłonięte zatoki, które oferują zarówno prywatne i hotelowe zakwaterowanie. Na miejscu znajduje się kilka dobrych restauracji, pizzerni, tawern oraz liczne kawiarnie i cukiernie. Plaże są żwirkowe lub kamieniste z udostępnionym mnóstwem małych zatoczek, gdzie każdy odnajdzie swój mały kącik. Ze sportów szczególnie polecamy żeglarstwo, nurkowanie i surfing. W lecie w mieście jak i w okolicy odbywa się wiele imprez kulturalnych, tak więc polecamy Pucisca jako idealne miejsce do wypoczynku z rodziną i przyjaciółmi. Piękne są i okoliczne miejscowości Pražnice, Postira, Sumartin, Povlja, ale obowiązkowo odwiedźcie centrum turystyczne Bol wraz z plażą Zlatni rat (Złoty cypel).

Prosze chwilę poczekać!