Rogoznica - Przewodnik turystyczny

ROGOZNICA - Chorwacja, Sibenik: Wybierzcie miejsce wakacji i zarezerwujcie noclegi on-line. Zobaczcie naszą ofertę z tysiącami zdjęć miast, miasteczek, zatok i wysp!


Rogoznica jest niewielkim spokojnym miasteczkiem turystycznym w pobliżu Primosten, 25 km na południe od Sibenik- Split na lokalnej drodze do Rogoznica, który 5 km od Primosten odłącza się od magistrali Adriatyckiej. Ludność zajmuje się rolnictwem, rybołówstwem i turystyką.
Rogoznica znajduje się na półwyspie i jest w rzeczywistości byłą wysepką Kopara połączoną z lądem sztucznym nasypem. Na miejscu starego miasta znajduje się średniowieczny cmentarz z nagrobkami oraz kościół św. Nikola. Kościół parafialny został wybudowany w 1615 roku przebudowany w stylu barokowym w XVIII wieku. Istnieją także historyczne pozostałości i ruiny twierdzy francuskiej z XIX wieku.

Mała wioska turystyczna z pocztą, przychodnią lekarską i sklepami jest częścią szerokiej zatoki i jest idealnym miejscem na relaks z rodziną i przyjaciółmi. Pokryte gęstym lasem, który schodzi aż do plaży, to miejsce jest rajem dla miłośników morza i natury. Rogoznica jest często odwiedzana przez żeglarzy, ponieważ marina Frapa oprócz że jest jedną z najpiękniejszych, znana jest również jako najbezpieczniejsza na Adriatyku. Plaże w Rogoznicy są żwirowe, a jest też kilka skalistych. Jako, że połowy są tradycyjnym zajęciem mieszkańców, świeżych ryb na pewno nie zabraknie. Szczególną specjalnością jest Brudet(gulasz) Rogoznica.
Rogoznica znana jest z festiwalu ludowego w sierpniu (Rybacka noc i Noc Rogoznica), gdy ulice ożywają wyjątkową atmosferą, a przy tej okazji udają się do Rogoznica mieszkańcy Splitu i Šibenik. Rogoznica ze względu na jej wybrzeże nadaje się idelnie do sportów wodnych a rekreacji może odbywać się zarówno na morzu jak i na wybrzeżu. W Rogoznica można uprawiać szermierkę, ponieważ od 1987 roku działa tutaj Międzynarodowy Kampus i Szkoła szermierki.

Pobliska okolica oferuje sekretne plaże i liczne małe zatoki. Wybrzeże tutaj jest rozczłonkowane. W pobliżu znajduje się jezioro zwane Zmajevo jezero, unikalny fenomen przyrody ze względu na pływy morskie(przypływy i odpływy).
Warto odwiedzić kościół parafialny z 1615 roku i twierdzę francuską z 1809 roku na wzgórzu nad miastem i inne średniowieczne kościoły w nizinie Rogoznica jako przykłady architektury średniowiecznej Dalmacji.

Prosze chwilę poczekać!