Split - Przewodnik turystyczny

SPLIT - Chorwacja, Split: Wybierzcie miejsce wakacji i zarezerwujcie noclegi on-line. Zobaczcie naszą ofertę z tysiącami zdjęć miast, miasteczek, zatok i wysp!


Split to miasto i port w środkowej Dalmacji, metropolia Dalmacji i jej przemysłowe, akademickie, gospodarcze i administracyjne centrum. Połączone jest ze światem autostradą Zagrzeb-Split, samolotem lub statkiem. Klimat jest tu śródziemnomorski: gorące, suche lata oraz łagodne, wilgotne zimy. Split jest jednym z najbardziej słonecznych miejsc w Europie. Roślinność zimozielona (śródziemnomorska),a w mieście i okolicy rośnie subtropikalna flora (palmy, agawy, kaktusy).
W tej korzystnie położonej lokalizacji, na południu zatoki półwyspu Split gdzie cesarz rzymski Dioklecjan w IV wieku, wybudował swoją luksusową willę, która jest jednocześnie dobrze chronionym wojskowym fortem. Jest to budowla z placem kwadratowego kształtu z narożnymi wieżami i dobrze zachowaną fasadą. Wejście do pałacu możliwe jest przez cztery bramy (złotą, srebrną, żelazną i brązową). Obok złotych wrót znajduję się monumentalny pomnik Gregor Ninski, dzieło rzeźbiarza Ivana Meštrovića z 1929 roku.
 
Po śmierci cesarza Dioklecjana jego wspaniałe mauzoleum zostaje katedrą św.Dujma. Na początku XIV wieku została dobudowana do niej dzwonnica, która jest dziś symbolem Splitu.
Od 1979 roku Centrum Pałacu Dioklecjana, zgodnie z konwencjami międzynarodowymi, został włączony pod ochronę UNESCO. Jako jeden z najlepiej zachowanych przykładów klasycznego pałacu z czasów Antycznych, uważany jest za kluczowy wzór badania tego typu architektury.
 
Artystyczne Zabytki w Splicie, najczęściej zlokalizowane są w historycznym centrum miasta. Plac Centralny, Perystyl, był centrum życia publicznego w pałacu. Na nim dominuje pałac Grisogono-Cipci wbudowany w zachodniej kolumnadzie Perystylu. Inne pałace w centrum wyróżniają się swym pięknem i walorami artystycznymi jak pałac Cindro, piękny przykład architektury baroku i pałac Papalić, późno gotycki kompleks, w którym znajduje się Muzeum Miejskie.
 
Przez drzwi zachodnie wychodzi się na plac zwany Narodni trg( Plac Narodowy), (na nim znajduje się Muzeum Etnograficzne). Na południe od placu, w pobliżu nabrzeża znajduje się Voćni trg (Plac owocowy), który jest zdominowany przez ruiny twierdzy zbudowanej przez Wenecjan w 1435 roku. Na północnej stronie placu znajduje się pałac Milesi, w stylu barokowym, przed którym wznosi się pomnik z brązu ojca literatury chorwackiej Marko Marulić dzieło rzeźbiarza, Ivan Meštrović.
 
Przestrzeń przed fasadą pałacu została przekształcona w atrakcyjny miejski deptak, który ze względu na jego wygląd i architekturę daje piękny widok na miasto, zapierający dech w piersiach i jest bez wątpienia jednym z najpiękniejszych promenad na wschodnim wybrzeżu Adriatyku.
Na zachodzie deptak kończy się reprezentatywnym placem Trg Republike wybudowanym w stylu neorenesansowym. Po jego zachodniej stronie rozciąga się ulica Marmontova, obecnie deptak miasta.
Półwysep i wzgórze o tej samej nazwie Marjan, który jest parkiem leśnym i jest uważany za najbardziej popularne miejsce wycieczek dla mieszkańców Splitu. Mieszkańcy Splitu są z pokolenia na pokolenie dumni z niego i jest on przez ich dbale utrzymywany i wzbogacany. Schody Marjańskie prowadzą na górę szczytu Telegrin z przepięknym widokiem na półwysep Split oraz; Kozjak, Cetina, Kasztelańską Zatokę, Saona, Klis, Čiovo i Trogir, wyspy Šolta, Brač, Hvar i Vis. Na południowych stokach Marjanu znajduje się Muzeum chorwackich archeologicznych zabytków, jedna z najważniejszych kolekcji sztuki średniowiecznej w Europie. W pobliżu muzeum znajduje się Galeria Meštrović, dar słynnego chorwackiego rzeźbiarza, składający się z jego najlepszych dzieł.
Na północnej stronie Marjanu znajduje się Poljud, gdzie znajduje się znany klasztor franciszkanów, kompleks sportowy, Kościół Św. Trojstva. Na drodze prowadzącej z Poljud do miasta jest i Muzeum Archeologiczne, założone w 1820 roku i tym samym jest najstarszą instytucją muzealną w tej części Europy.
 
W Splicie jest pełno imprez społecznych, kulturalnych, rozrywkowych i sportowych, zwłaszcza latem, kiedy Split i jego pałace, ogrody i inne obszary zamieniają się w ogromną scenę na wolnym powietrzu z tradycyjnym festiwalem Splitsko ljeto, obfitujące w dramaty, opery i koncerty (od połowy lipca do połowy sierpnia). Święto miasta Split obchodzone jest w dniu 7 Maja, w święto św. Duje, patrona miasta.
 
W ostatnim czasie, dzięki wielu przystaniom, szybko rozwija się turystyka morska i podwodna.
Plaże w Split również przyczyniają się do coraz większej liczby turystów. Najlepiej wyposażona plaża w Split jest plaża Bačvice, która często odgrywa rolę sceny podczas różnych spektakli. Miasto Split ma wiele restauracji i tawern, gdzie można korzystać z lokalnych specjałów.
 
Pobyt w Split kojarzy się z zapachem kamienia Pałacu Dioklecjana, zapachem szczodrzenicy i morza, bogactwem życia kulturalnego, a szczególne w ostatnich latach ze względu na wiele atrakcji turystycznych. Po wybraniu zakwaterowanie w jednym z hoteli w Split lub okolicy, w apartamentach albo prywatnych domach przekonacie się Państwo o opowieściach, o których słyszeliście lub czytaliście, że Split jest miastem i jednocześnie zabytkiem, pełnym różnych atrakcji

Prosze chwilę poczekać!