Stobrec - Przewodnik turystyczny

STOBREC - Chorwacja, Split: Wybierzcie miejsce wakacji i zarezerwujcie noclegi on-line. Zobaczcie naszą ofertę z tysiącami zdjęć miast, miasteczek, zatok i wysp!


Stobrec jest to małe miasteczko w środkowej Dalmacji, 6 km na południowy wschód od Splitu, na głównej drodze do Makarskiej i Dubrownika. Gospodarka opiera się głównie na rolnictwie, produkcji wina, uprawą owoców, warzyw, oraz na turystyce. Pas wybrzeża charakteryzuje się stromymi skałami.
Miasteczko Stobrec zostało założone przez greckich kolonistów z wyspy Vis (Issa) w 3.w.p.n.e, w miejscu wcześniejszego osiedla Iliryjskiego zwanego Epetion. Najbardziej uderzającym dowódem istnienia starożytnego osiedla Epetion (Epetium) są pozostałości fortyfikacji greckich w północnej części półwyspu. Ściana fortyfikacji jest rzadkim przykładem fortyfikacji miejskich z czasów przed naszą era w tym rejonie świata.
 
Nowsza historia Epetium naznaczona została nadejściem chrześcijaństwa. O tym świadczą pozostałości dużej wczesnochrześcijańskiej bazyliki z końca 5 wieku, którą możemy zobaczyć w centrum. Bazylika dostaje nazwę rzymskiego męczennika Laurence (Lovrenco, Lovre).
Stobrec znajduje się na półwyspie, obok którego rozwinęła się nowa część miasta. Stobrec ma około 4000 mieszkańców i jest otoczony morzem i oferuje zakwaterowanie w pensjonatach i hotelach oraz daje dobre warunki do wypoczynku i rozrywki. Stobrec oddalone jest tylko 7 km od Pałacu Dioklecjana i stanowi integralną część Split.
 
Duże, piaszczyste plaże, liczne miejsca do opalania, czyste morze i wiele restauracji z bogatą różnorodnością tradycyjnej dalmatyńskiej żywności i napojów, czynią Stobrec przyjemnym miejscem pobytu.
Program kulturalny składający się z lokalnych uroczystości w mieśce Stobrec, bliskość Splitu umożliwia odwiedzanie wielu kulturalnych i rozrywkowych (bogaty program Splitsko ljeto) i sportowych wydarzeń

Prosze chwilę poczekać!