Sucuraj - Przewodnik turystyczny

SUCURAJ - Wyspa Hvar, Chorwacja: Wybierzcie miejsce wakacji i zarezerwujcie noclegi on-line. Zobaczcie naszą ofertę z tysiącami zdjęć miast, miasteczek, zatok i wysp!


Sucuraj to miasto i port w zatoce we wschodniej części wyspy Hvar. Znajduje się na regionalnej drodze, która łączy wszystkie miejscowości na wyspie. Promy często kursują na linii Split i Drvenik z portu w Sucuraj, który stanowi najważniejszy port w tej części wyspy. Ruch przez Sucuraj odbywa się do wszystkich innych miejscowości, co spowodowało rozwój turystyki jako dodatkowej działalności gospodarczej. Podstawę gospodarki stanowią; rolnictwo, uprawa winorośli, oliwek, rybołówstwo, przetwórstwo rybne i oczywiście turystyka.

Ciągłości kultur i narodów, poczynając od czasów i kultury iliryjskiej w ciągu długiej historii, wszyscy pozostawiły swój ślad i jest bardzo zrozumiałe, że Sucuraj to rzeczywiście bardzo ważne strategiczne i geograficzne miasto i baza wypadowa do innych miejsc na wyspie. Różne zagrożenia ze strony Turków i piratów z Neretva sprawiło, że utworzyła się specjalna architektura tego miejsca, tak, że wszystkie domy są połączone miedzy sobą, a ze strony ulicy były zamknięte przez zewnętrzne drzwi kamienne, i otwarte na wewnętrzny dziedziniec z serią łuków, co wskazuje na bardzo obronny charakter budynków. Podczas panowania weneckiego Sucuraj był miejscem, które łączyło trzy granice, wenecką, turecką i Republikę Dubrownika.

Chaty pasterzy i rybaków dla około 150 mieszkańców zostały prawdopodobnie wybudowane w połowie XV wieku. Z budynku klasztoru Augustianów, którzy osiedlili się tutaj w 1573 roku, pozostała tylko część. Faktycznie uciekli oni z klasztoru w Zaostrogu i tutaj założyli, dwa pensjonaty z kaplicą św. Antoniego i św. Krzyża. Fort w obronie miasta został wzniesiony przez Wenecje w 1631 roku. Przed barokowym kościołem sw. Anto (z 1664). Znajduje się malowniczy kwadratowy plac. W kościele św. Ante znajduje się lapidarium w postaci kolekcji zabytków kamiennych. Nazwa Sucuraj pochodzi od nazwy kościoła św Jurja, święto patrona miasta 23 kwietnia, który jednocześnie obchodzony jest jako Dzień parafii. Na ganku kościoła jest widoczny nadpis z literami w cyrylicy wskazujące na pochodzenie mieszkańców z kontynentu.

Na zachód od miasta, na północnym wybrzeżu wyspy Hvar, znajduje się wiele zatok z piaszczystymi plażami. Niektóre z nich ze względu na ich naturalne piękno są chronionymi obszarami takie jak Mlaska, Krivodolac, Studenac, Divlja, Vela, Divlja Mala, Gornja Didina, Donja Didina, Mala Mosevčica, Vela Mosevčica, na północnym wybrzeżu, a Perna, Židigova, Rasohatica, Slivanske Lučice, Prapatna, Martinovik, Arižišće na południe wyspy. Zakwaterowanie dostępne jest w prywatnych pokojach i apartamentach, zwłaszcza tutaj można korzystać z lokalnej żywności i ryb złowionych przez miejscowych rybaków

Prosze chwilę poczekać!