Supetar - Przewodnik turystyczny

SUPETAR - Wyspa Brac, Chorwacja: Wybierzcie miejsce wakacji i zarezerwujcie noclegi on-line. Zobaczcie naszą ofertę z tysiącami zdjęć miast, miasteczek, zatok i wysp!


Supetar jest miastem i portem na północnym wybrzeżu wyspy Brac, jednej z najatrakcyjniejszych wysp środkowodalmatyńskich. Miejscowość ta usytuowana jest w zatoce św. Piotra, od której przyjął swoją nazwę, Obecnie Supetar pośród innych jest jednym z głównych ośrodków turystycznych. Podstawę gospodarki stanowi rolnictwo, uprawa winorośli, oliwek, przeróbka masy plastycznej, rybołówstwo i turystyka.

Wybrzeże Supetar było już zamieszkane w okresie neolitu, jak w czasach antycznych o czym świadczą starochrześcijańskie sarkofagi z kościoła św. Mikołaja, na cmentarzu którego, znajdują się pozostałości rzymskiej willi (villa rustica). Na cmentarzu znajduje się mauzoleum rodziny Petrinović wraz portretami i rzeźbami - dzieło rzeźbiarza Toma Rosandića. Ponadto znajduje się tam kilka nagrobków dzieła Ivana Rendića, który pochodził z miejscowości Supetar. Słynny rzeźbiarzswoją młodość jak i ostatnie 11 lat życia spędził w miejscowości Supetar. Studiował on w Trieście, Wenecji i Florencji, a przez wielu uważany jest za największego chorwackiego rzeźbiarza z XIX wieku. Jego 208 dzieł znajduje się w 51 miastach świata, a i niektóre można zobaczyć w galerii sztuki „Ivana Rendica”, w budynku biblioteki na pierwszym piętrze. Przed galerią, która znajduje się za supermarketem w dolnej części nabrzeża można podziwiać rzeźbę Rendića zatytułowaną „Alegoria intelektualca” (Alegoria Intelektualisty) Na tym samym placu znajduje się kościół św. Marcina z XVIII wieku, który obecnie jest przestrzenią wystawienniczą.

Kościół parafialny pod wezwaniem św. Piotra z monumentalnami schodami został zbudowany na pozostałościach trzynawowej wczesnochrześcijańskiej bazyliki z V wieku. Przed kościołem znajduje się wczesnochrześcijańska mozaika z VI wieku.
W kościele znajdują obrazy miejscowego barokowego malarza Feliksa Tironija, jak Madonna ze świętymi oraz organy mistrza Petera Nakića. Warte są również do zwiedzenia pobliskie obiekty, takie jak Leroj (dzwonnica z zegarem) oraz Muzeum Parafialne. Rzeźba św. Wiktora, która znajduje się przy wejściu do muzeum oraz rzeźba Matki Teresy usytuowana na dziedzińcu kościoła są dziełami rzeźbiarza Petera Jaksica.

Na drodze w kierunku do miejscowości Donji Humac znajduje się kościół św. Łukasza z przełomu XI i XII wieku, który jest jednym z dziewiętnastu zachowanych na wyspie kościołów wczesnochrześcijańskich. W okolicach miejscowości Supetar pośród winnic i gajów oliwnych można zobaczyć wiele okrągłych, polnych domków wykonanych z kamienia o kopulastym dachu. Obecnie służą one do przechowywania narzędzi rolniczych, ale uważa się, że tak właśnie wyglądały pierwsze domów prehistorycznych ludzi. Podobne konstrukcje można znaleźć wzdłuż całego wybrzeża śródziemnomorskiego, na Istrii (kažuni) na Sardynii (nuraghi) i na Krecie, w Katalonii, Ligurii, Apulii i w Prowansji.

Od roku 1827 Supetar jest centrum administracyjnym wyspy stąd też architektura odzwierciedla style XIX wieku, szczególnie widoczne w kamiennych budowlach, które otaczają wybrzeże. Polecamy wam kulturowe bogactwo zabytków, różnorodne programy sportowo-rekreacyjne, a także autentyczne wyspiarskie rozrywki. Na miejscu znajdują się kamieniste i piaszczyste plaże otoczone lasem sosnowym, a i na niektórych z tych plaż w morzu jest i piasek. Wybrzeże wokół Supetara pomiędzy miejscowością Mirca na zachodzie i Splitską na wschodzie zachwyci kąpiących się w każdym wieku.
Supertar ze swoim zróżnicowanym zakwaterowaniem, ofertą hotelarsko-restauracyjną, ciekawymi rozrywkami oraz z możliwością uprawiania różnorodnych sportów i innych form rekreacji spełnia wysokie standardy turystyczne.

Prosze chwilę poczekać!