Sutivan - Przewodnik turystyczny

SUTIVAN - Wyspa Brac, Chorwacja: Wybierzcie miejsce wakacji i zarezerwujcie noclegi on-line. Zobaczcie naszą ofertę z tysiącami zdjęć miast, miasteczek, zatok i wysp!


Sutivan to miejscowość i port na najdalej wysuniętej zachodniej części północnego wybrzeża wyspy Brac. Jest ona oddalona 7 km na zachód od portu promowego Supetar, który połączony jest ze Splitem codziennymi, regularnymi liniami promowymi. Podstawę gospodarki stanowi rolnictwo, uprawa winorośli, oliwek, rybołówstwo i turystyka. Lokalna droga prowadząca przez Supertar łączy wszystkie miejscowości na wyspie. Zatoka w Sutivanie oferuje bezpieczne zacumowanie dla mniejszych jachtów, natomiast większe statki muszą cumować poza portem.

Osiedle to pochodzące z XVI wieku, oprócz sakralnych zabytków posiada również kilka interesujących domów renesansowych oraz barokowych letnich mieszkań. Znajdują się tam zachowane fundamenty starochrześcijańskiego kościoła, wewnątrz którego w 1579 roku wybudowano renesansowy Kościół św. Jana, a przy nim znajduje się barokowy dzwon. W kościele jest ołtarz Matki Bożej Różańcowej, dzieło włoskiej szkoły średniowiecznej z XVII w.
Na wybrzeżu znajduje się zamek rodziny Marjanović (1777 r.) z umieszczonym na froncie budynku zegarem słonecznym. Z okresu renesansu pochodzi dom rodziny Natali-Božičević, a z baroku letni dom poety Jerolim Kavanjina wraz z parkiem oraz park Ilić pochodzący z baroku. W Definis znajduje się kolekcja mebli i dzieł sztuki z XIX wieku.

Sutivan jest typowym miastem śródziemnomorskim. Rozwinął się jako miejscowość turystyczna ukierunkowana na rodzinę, sport i rekreację. Oferuje ponad 2000 miejsc noclegowych, łącząc w sobie wysokiej jakości zakwaterowanie w prywatnych domach i willach wraz z dziesiątkami obiektów gastronomicznych, takich jak restauracje, kawiarnie, bary, kluby nocne, gospodarstwa agroturystyczne. W nich to Sutivan oferuje pełną obsługę gastronomiczną, gdzie można spróbować lokalnych potraw i wina z wyspy Brac.
Na miejscu jest też kilka małych sklepów.
Ze względu na dobre warunki klimatyczne jak i rozmaite oferty goście mogą przebywać w Sutivanie przez cały rok. Wokół miejscowości znajduje się kilkanaście atrakcyjnych, żwirkowych plaż i przyjemnych zatoczek. W pobliskiej zatoce Livka znajduje się także piaszczysta plaża. Miejscowość posiada park z obsadzonymi wzdłuż palmami jak i leśny park z sosnami alpejskimi oraz przybrzeżnymi. Tak, więc wieczory w Sutivanie są doskonałe do błogich spacerów. Sutivan otoczony jest dobrze utrzymanymi plantacjami oliwek, owoców cytrusowych jak i innymi śródziemnomorskimi plantacjami warzyw i owoców. Pomiędzy nimi ciągną się kręte ścieżki idealne do spaceru lub jazdy na rowerze.

Jeśli interesuje Cię aktywny wypoczynek wokół przylądka Gomilica– to właśnie jest idealne miejsca do podwodnych łowów. Sutivan również organizuje znany na całym świecie Festiwal sportów ekstremalnych „Vanka regule”. Odbywa się on lipcu wraz z turniejem piłki nożnej oraz gry w bule. Park przyrody Sutivan to wspaniałe miejsce dla wycieczek oraz idealne miejsce do wypoczynku i rozrywki dla młodych jak i starszych. W ofercie Parku przyrody zawarte są: wizyta w ogrodzie zoologicznym, boiska do rekreacji (siatkówka na piasku, mała piłka nożna, gra w bule, koszykówka itp.) oraz wypoczynek przy fontannie ze wspaniałą ofertą napojów i dań grillowych.

Prosze chwilę poczekać!