Sveti Filip i Jakov - Przewodnik turystyczny

SVETI FILIP I JAKOV - Chorwacja, Biograd: Wybierzcie miejsce wakacji i zarezerwujcie noclegi on-line. Zobaczcie naszą ofertę z tysiącami zdjęć miast, miasteczek, zatok i wysp!


Sveti Filip i Jakov to miasto i letni ośrodek wypoczynkowy w niższej części wybrzeża i płytszego morza - 25 km na południe od Zadru. Jest to bardzo malownicza miejscowość na riwierze Zadarskiej przyozdobiona ciągiem odosobnionych spokojnych zatoczek i licznych wysepek. Jest to idealne miejsce do wypoczynku, z atrakcyjnymi piaszczystymi, kamienistymi i skalnymi plażami.
Osiedle zawdzięcza swą nazwę zrekonstruowanemu średniowiecznemu kościołowi poświęconemu apostołom Filipowi i Jakubowi. Aż do najazdu tureckiego osiedle nosiło nazwę Rogovski Pristan, ponieważ służyło jako miejsce wypoczynkowe dla klasztoru benedyktynów w Rugov, na północny wschód od Sveti Filip i Jakov. Klasztor zbudowali chorwaccy królowie w XI wieku, kiedy stolicą Chorwacji był pobliski Biograd. Ośrodek wypoczynkowy był kilkakrotnie dewastowany przez Turków aż w końcu zniszczyli go Wenecjanie podczas wojny z Kretą. Pozostałości budowli zostały włączone w dom rodziny Pelicarić. Został również zniszczony Klasztor w Rugovo po którym pozostały tylko widoczne ruiny. Kościół św. Roka, zbudowany w XI wieku, oraz później odnowiony, przetrwał owe stulecia prawie nietknięty. W nim znajduje się ciekawy gotycki krucyfiks, który pochodzi z XIV wieku.
Wokół Sveti Filip i Jakov wybrzeże jest niskie i przez to uboższe geomorfologicznie, ale właśnie dzięki temu znajdują się tutaj liczne malownicze i turystycznie ciekawe miejsca. Także bardzo blisko znajduje się Zadar, stare i bogate chorwackie miasto w którym odbywają się kulturalne i rozrywkowe wydarzenia w ciągu całego roku, nie wspominając o tych w sezonie turystycznym. Również miasto Biograd znajduje się bardzo blisko (w odległości tylko 5 km), gdzie także można znaleźć piękne miejsca do wypoczynku podczas długich letnich wieczorów.

Prosze chwilę poczekać!