Tisno - Przewodnik turystyczny

TISNO - Wyspa Murter, Chorwacja: Wybierzcie miejsce wakacji i zarezerwujcie noclegi on-line. Zobaczcie naszą ofertę z tysiącami zdjęć miast, miasteczek, zatok i wysp!


Tisno jest miasteczkiem położonym częściowo na wschodnim wybrzeżu, a częściowo na sąsiadującym z nim lądzie. Znajduje się około 29 km na północny zachód od Sibenika. Miasteczko rozwinęło się w cieśninie - najwęższej części kanału Murterskiego, poprzez którą został zbudowany most.

Pierwsze wzmianki o miasteczku pochodzą z 1474 roku, gdy w czasie inwazji tureckiej i wojny z Wenecją, wielu uciekinierów osiedliło się na tym terenie, wycofując się przed wrogiem.

Most łączący miasto Tisno z wyspą Murter zbudowano na początku XVIII wieku, ale już w roku 1832 w jego miejscu wzniesiono nowy, zwodzony most. Jeśli chodzi o miejscowe atrakcje historyczno-kulturowe w miasteczku znajduje się wieża zwana Gradską kulą zbudowana w XV wieku oraz Kościół parafialny pod wezwaniem św. Ducha z 1548 roku, z późniejszymi zdobieniami w stylu barokowym. W miejscu, o którym legendy mówią, że objawiła się w nim Matka Boska znajduje się sanktuarium Matki Bożej z Karavaja.
Na części lądowej miasteczka Tisno znajduje się także kościół św. Marcina.

Warto wspomnieć stanowiący część dorobku kulturowego kościół parafialny św. Ducha z 1548 roku, ozdobiony w 1640 r. zdobieniami w stylu barokowym oraz rozbudowany w roku 1840. Dzwonnicę kościała wybudowali w 1684 roku miejscowi mistrzowie. Kościół Matki Bożej Caravaggio jest kościołem wotywny włoskiej rodziny Gelpi, zbudowanym na początku XVIII wieku.

Co roku do Tisno, 26 maja pielgrzymują tysiące wiernych z całej Dalmacji. Najstarszy zabytek dziedzictwa historycznego tego obszaru znajduje się jednak nieopodal miasteczka - na wzgórzu Ivinj. Jest nim romański kościół św. Marcina z XIII wieku, wybudowany na fundamentach wczesnochrześcijańskiej bazyliki.

Tisno zamieszkuje obecnie około 1500 mieszkańców. Tisnjanie od zawsze zajmowali się rolnictwem, uprawą winorośli, oliwek oraz warzyw i owoców. Rzadziej spotykaną działalnością było rybołówstwo. Zainteresowanie turystów tym regionem, otwarło także szansę na możliwość prowadzenia nowego rodzaju działalności - turystyki, która posiada tutaj silną tradycję. Oprócz miejsc hotelowych i pól namiotowych, Tisno dysponuje około 1300 miejscami noclegowymi w prywatnych pokojach i apartamentach. Miasteczko Tisno wyposażone jest w nowoczesną infrastrukturę, posiada dobrą komunikację, jest bogate w wydarzenia kulturalne oraz ma dobrą ofertę gastronomiczną. Długie plaże w cieniu drzew sosnowych, są dodatkową gwarancją udanego pobytu.

Tisno organizuje lokalne rozrywki i specjalny program z okazji świąt religijnych. W Sibeniku, tylko 30 km oddalonym od Tisno, w ramach letnich wydarzeń odbywa się słynny Dziecięcy Festiwal, którego nie można przegapić. Festiwal ten znany z atrakcyjnego programu, zamienia ulice Sibenika w ogromną, żywą scenę.

Prosze chwilę poczekać!