Trogir - Przewodnik turystyczny

TROGIR - Chorwacja, Dalmacja: Wybierzcie miejsce wakacji i zarezerwujcie noclegi on-line. Zobaczcie naszą ofertę z tysiącami zdjęć miast, miasteczek, zatok i wysp!


Trogir jest malowniczą miejscowością około 25 km na północ od Splitu, 7 km od lotniska. Jego stare centrum znajduje się na małej wyspie między kontynentem na północ i na południe od wyspy Ciovo. Trogir był stale zamieszkaną miejscowość przez swoją długą historię.
Trogir zostało założone przez greckich kolonistów w III i II wieku przed nowa era, a później w historii na tym obszarze panowały Rzymianie, Chorwaci, Wenecjanie, Francja i Austria. Wszystkie one odcisnęły swoje piętno w kulturze miasta, architektury i sztuki, ale Chorwatom udało się przetrwać te burzliwe wieki. Pod koniec XX wieku, Trogir znajduje się ponownie w nowym państwie chorwackim.
W Trogirze znajduje się wiele cennych dzieł sztuki, na fasadach budynków, pomników w kamieniu, drewno, płótno, a w niektórych dzieł lokalnych artystów i architektów, takich jak Radovan, Blaž Juraj Trogiranin i Ivan Duknovića i niektórych zagranicznych, takich jak Andrea Alessia, Nicholas Giovanni z Florencji. Trogir jest bez wątpienia prawdziwym muzeum średniowiecznego dziedzictwa. Od 1997 roku nadal Trogir znajduje się na liście zabytków pod ochroną UNESCO.

Jeśli chodzi o średniowieczne mury miejskie zachowały się tylko bramy północne, a południowej części tylko ważny segment muru ścian związane z południową bramą do morza. Na zachód od drzwi jest wieża św. Nikole a od razu na wschód od bramy znajduje się loggia, które służyły jako schronisko dla tych, którzy spóźniły się, aby wejść do miasta po zamknięciu bramy.
Na wschód od loggii znosi się wieża Vitturi połączona z kompleksem klasztoru benedyktyńskiego, św. Mikołaja. W południowo-zachodniej części Trogiru, na nabrzeżu tuż przy morzu, stoi wysoki zamek Kamerlengo, który zbudowali Wenecjanie jako więżenie podczas oblężenia miasta około 1450 roku.
Plac Centralny w Trogir założony zostal w średniowieczu, w miejscu placu rzymskiego. Dominantną budowlą na rynku jest katedra św. Lovre. To, co wyróżnia ją to gra z rzeźby i płaskorzeźby na głównym portalu fasady zachodniej, dzieło mistrza Radovana i jego warsztatu wykonane około 1240 roku.
Budowniczy i rzeźbiarz Andrija Aleši w 1460 roku rozpoczyna budowę baptysterium w północnej części portyku, który został zakończony we współpracy z Nikola z Florencji, architekt i rzeźbiarz renesansowy.
Wschodnią część Rynku Głównego w Trogir zajął Pałac Miejski, na początku XIV wieku. W jego pobliżu jest bardzo nietypowa wieża zegarowa nad kościołem sw.Sebastiana. W pobliżu ściany południowej Pałacu Miejskiego znajduje się mała przedromańska bazylika św Barbara
Szerszy obszar Trogiru (Trogir - Seget – Riwiera Ciovo) pokryty jest bogatą zielona roślinnością, liczne wyspy i zatoki, kamieniste i piaszczyste plaże. Oprócz wysokiej jakości zakwaterowania w hotelach, apartamentach, kampingach, i pysznego, domowego jedzenia, zwłaszcza potrawy z ryb, bogate i sportowe i rekreacyjne tereny - tenis, boccia, kręgle, szkoły surfingu i nurkowania. Rozrywka obejmuje i festiwal Ribarske noći, pokazy folklorystyczne i koncerty muzyki klasycznej w specjalnych miejscach scenicznych w mieście
Trogir jest miastem bogatym w atrakcje turystyczne, a także bardzo popularne miejsce dla miłośników jachtów i łodzi żaglowych, które mogą dostać wszystkie usługi są w wielkim ACI Marina Ciovo. Miasto Trogir latem wygląda jak Nicea na francuskim wybrzeżu ze względu na urok luksusowych jachtów zakotwiczonych w centrum oraz opalonych turystów.

Prosze chwilę poczekać!