Vela Luka - Przewodnik turystyczny

VELA LUKA - Wyspa Korcula, Chorwacja: Wybierzcie miejsce wakacji i zarezerwujcie noclegi on-line. Zobaczcie naszą ofertę z tysiącami zdjęć miast, miasteczek, zatok i wysp!


Vela Luka to miejscowość i port znajdujące się na zachodnim skraju wyspy Korčula. Podstawą tutejszej gospodarki jest rolnictwo, uprawa winorośli, oliwek, owoców, rybołówstwo, przetwórstwo ryb, przemysł spożywczy, stoczniowy oraz turystyka. Okoliczne wzgórza chronią to miejsce przed północnymi i południowymi wiatrami, latem zaś wieje tu wiatr Maestral. W pasie wybrzeża panują idealne warunki dla rybołówstwa. W sezonie miasteczko posiada regularną linię promową ze Splitem i wyspą Lastovo.

Jako rozwinięty ośrodek miejski Vela Luka jest znana z turystyki, bogatej kultury i rozrywki. Współczesne miasteczko Vela Luka powstało pod koniec XVIII wieku, jednak nazwy niektórych miejsc wspominane były już znacznie wcześniej. Istnieje tutaj bardzo cenna kolekcja zabytków archeologicznych z Vela Špilje, znacząca dla okresu neolitycznego. Kościół parafialny św Józefa pochodzi z XIX wieku został zbudowany w stylu neoklasycystycznym. W centrum miasteczka znajduje się nowoczesna galeria z serią dzieł znanych rzeźbiarzy i malarzy z drugiej połowy XX wieku, wśród których znajdują się jedyne w Chorwacji rzeźby Henry Moore’a.

Oprócz przyjemnego klimatu, krystalicznie niebieskiego morza i czystego powietrza, Vela Luka znana jest przede wszystkim z gościnności mieszkańców, a najbardziej pamiętana ze względu na chorwackie pieśni narodowe, śpiewane tu przez rybaków w letnie wieczory. W miasteczku tradycyjnie odbywają się uroczystości na cześć Św. Józefa (19 marca), z bogatym programem religijno-kulturowym. Obok nietkniętej przyrody Vela Luka oferuje swoim gościom wszystkie zalety nowoczesnej turystyki, od wysokiej jakości zakwaterowania, poprzez różnorodną ofertę gastronomiczną, w której dominują specjały rybne i dobre jakościowo wina, do działalności sportowo-rekreacyjnej (tenis, żeglarstwo, windsurfing, itp.) oraz rozrywki.

Vela Luka jest znana ze swojej przepięknej przyrody. Przede wszystkim tu znajdują się wspaniałe wysepki Proizd i Ošjak ze swoimi przecudownymi zatoczkami, plażami oraz krystalicznie niebieskim morzem oraz licznymi basenami z historycznymi gajami oliwnymi. W zatoce Kale znaleźć można lecznicze błotniska oraz źródła wody mineralnej bogatej w radon, wykorzystywanej przez setki lat w leczeniu różnorodnych chorób. Dlatego też w latach sześćdziesiątych wybudowany został tu nowoczesny ośrodek leczniczy.

Prosze chwilę poczekać!