Vis - Przewodnik turystyczny

VIS - Wyspa Vis, Chorwacja: Wybierzcie miejsce wakacji i zarezerwujcie noclegi on-line. Zobaczcie naszą ofertę z tysiącami zdjęć miast, miasteczek, zatok i wysp!


Vis jest to miasto i port na końcu zatoki, północno-wschodniego wybrzeża środkowo dalmatyńskiej wyspy Vis, na którym mieszka około 2000 stałych mieszkańców. Oprócz rolnictwa, uprawy winorośli i warzyw, duże znaczenie gospodarcze ma tu rybołówstwo, a na wyspie są także szkółki drzew palmowych. Ale coraz bardziej istotne miejsce zajmuje działalność turystyczna.

Miasto Vis usytuowane jest na wyspie Vis na drodze regionalnej wyspy. Promy regularnie kursują łącząc Vis z miastem Split. Dwa główne kurorty na wyspie są Vis i Komiža również połączone między sobą drogą lądową jak i promem.
Ze względu na niebezpieczeństwo ze strony piratów, osady powstały głównie w głębi wyspy, gdzie głównym osiedlem było Velo Selo a dopiero później zostają założone większe osady na wybrzeżu takie jak Komiža i port św. Juraja (Vis dzisiaj). Issa było to pierwsze starożytne miasto na chorwackim wybrzeżu, które zbudowano zgodnie z regulą budowania sieci osiedli. Obecne osiedle powstało, kiedy połączyły się dwie małe wioski, Luka i Kut.

Antyczne miasto Issa zostało zbudowane na południowych stokach Gradina, na południowo-zachodnim brzegu zatoki. Twierdza starego Vis, została tylko częściowo zachowana. Wydobyto pozostałości teatru rzymskiego na półwyspie Prirova (w tym samym miejscu zbudowano później klasztor franciszkanów). Plac (agora - forum) znajduje się nad morzem po wschodniej stronie a monumentalne uzdrowiska znajdowały się od strony zachodniej.
Starszymi budynkami na tym obszarze o znaczeniu historycznym i artystycznym są; Gariboldi renesansowy pałac pochodzący z XVI wieku, dwór letni chorwackiego poety Marin Gazarović z pierwszej połowy XVII wieku. Znaczenie kulturowe mają także domy rodzinne rodziny Jakša a szczególnie Vukašinović-Dojmi z kolekcją znalezisk archeologicznych z czasów starożytnych. Po klęsce Francji w 1811 roku, Vis został okupowany przez Anglików, którzy wzmocnili je kilkoma Cytadelami (dziś to tylko ruiny).
 
Kościół parafialny św. Matki Bożej od Spilica został zbudowany około 1500 roku, a w miasteczku Kut to kościół św. Cyprian z XVI wieku, który później odnowiono w stylu barokowym. W miasteczku Luka znajduje się kościół Ducha Świętego z XVII wieku.
Vis jest ważną ostoją czasów antycznych i różnych kultur i jest to bardzo malownicze miasto, które oferuje połączenie nowoczesnego nadmorskiego kurortu z wielowiekową przeszłością.
Oprócz bogatego dziedzictwa kulturowego, Vis znany jest z naturalnego piękna. W pobliżu miasta znajdują się piaszczyste i żwirowe plaże (Parja, Rogačić, Mala Svitnja, Vela Svitnja), podczas gdy obszar pod wodą ukrywa bogactwo ryb i atrakcyjne miejsca nurkowe. Na zapleczu miasta i po drodze do innego miasta Komiža, istnieje wiele winnic, w których winogrona są zbierane do produkcji rodzimych win, takich jak Vis Vugava, Plavac oraz wiele innych bardzo dobrej jakości białych win.
 
Bardzo wysokiej jakości zakwaterowanie w hotelach i apartamentach prywatnych, dziewicza przyroda z krystalicznie czystą wodą oraz malowniczy krajobraz wybrzeża z ofertą lokalnych owoców morza z najczystszych części Adriatyku, możliwość uprawiania różnych sportów, różne możliwości rekreacji, i wiele muzycznych i innych imprez, które odbywają się w sezonie to tylko część oferty na wyspie.
 
Vis dopiero niedawno wyszedł z długiego okresu izolacji (zagranicznym turystom nie pozwalano na pobyt na wyspie do 1989roku). Więc jest to doskonałe miejsce na spokojny i bardzo przyjemny odpoczynek.
Na południowy zachód od wyspy Vis znajduje się wyspa Biševo znana ze swoich wyjątkowych jaskini Modra špilja.

Prosze chwilę poczekać!