Zadar - Przewodnik turystyczny

ZADAR - Chorwacja, Zadar: Wybierzcie miejsce wakacji i zarezerwujcie noclegi on-line. Zobaczcie naszą ofertę z tysiącami zdjęć miast, miasteczek, zatok i wysp!


Zadar jest kulturalnym, gospodarczym i administracyjnym centrum północnej Dalmacji. Miasto o bogatej kulturze duchowej i materialnej tradycji oraz długiej tradycji turystycznej, Zadar jest centrum administracyjnym województwa Zadar. Zadar jest skarbcem archeologicznych zabytków i dóbr kultury od starożytności, średniowiecza i renesansu, a wszystkie przeważnie znajdują się w obrębie zabytkowych murów półwyspu. Bez wątpienia najważniejszym miejscem, w mieście Zadar jest forum, jeden z najważniejszych kompleksów architektonicznych na Adriatyku.
 
Z najbardziej znanych wczesnych średniowiecznych budynków w Zadarze, który jest również jego symbolicznym przedstawicielem jest kościół św. Donata. W jego pobliżu znajduje się Pałac Archidiecezji i kościół św. Stosije, który został zbudowany w XII i XIII wieku, który jest największą katedrą w Dalmacji.
 
Kościół św. Marii należy do klasztoru benedyktynów, a w jego części w 1972 roku zainstalowano na stałe wystawy sztuki religijnej, które nie mają sobie równych w Chorwacji. Okres prac obejmuje ponad tysiąc lat, od VIII do XVIII wieku. W pobliżu znajduje się i budynek Muzeum archeologicznego.
 
Klasztor i kościół św. Franciszka znajduje się na północno-zachodnim skraju półwyspu Zadar. Wewnątrz kościoła znajdują się cenne ołtarze, a jeden z nich jest obraz św. Franciszka dzieło znanego weneckiego malarza Jacopo Palmy młodszego. Ponadto jest tu wewnętrzny renesansowy plac klasztoru.
 
Portowa brama (Brama św Krševana) z 1573 roku wzniesiona jako dowód chwały zwycięstwa chrześcijańskiej floty nad flotą turecką w bitwie morskiej pod Lewantem. Kościół św Krševana jest symbolicznym przykładem architektury romańskiej, która ma bardzo harmonijne proporcje i delikatne zdobienia. Monumentalny ołtarz główny podtrzymują cztery pomniki o wielkiej wartości artystycznej i stanowią patronów miasta Zadar; Stosija, Zoila, Krsevana i Simu.
 
Plac Narodowy jest głównym placem w Zadarze. Powstał już w średniowieczu jako Plateau magna. Duża wieża, zegar, położona po zachodniej stronie, a naprzeciw jej jest logia miasta, zbudowane w tym samym czasie, obecnie służą jako sale wystawowe, głównie sztuki abstrakcyjnej, a więc jest to jednocześnie centrum życia artystycznego w Zadarze.
 
Kościół św Sime dominuje we wschodniej części Starego Miasta. W jego pobliżu znajduje się klasztor św.Dominika, gdzie 1936 roku powstał Uniwersytet z wszystkimi innymi prawami, które z tego wynikają. Jest to najstarszy uniwersytet w Chorwacji.
 
Pierwszy publiczny deptak w Dalmacji, zbudowany na wałach ściany Grimani. Ten park razem z betonowymi chodnikami placem Pet bunara (Pięć studni), średniowieczną twierdzą i murami stanowią jedną całość i najbardziej malowniczych części miasta. Na południe od ścian Grimani są monumentalne drzwi, które kiedyś dawno były głównym wejściem do miasta. Zaprojektowany przez słynnego weneckiego architekta Michele Sanmicheli i stanowią najcenniejszy zabytek z okresu weneckiego w całej Dalmacji. Turystyczna atrakcja Zadar jest to połączeniem turystyki jachtowej, bogatej usługi gastronomicznej, wielu pięknych plaż i promenad w bezpośrednim otoczeniu i szerzej.

Prosze chwilę poczekać!