Zavala - Przewodnik turystyczny

ZAVALA - Wyspa Hvar, Chorwacja: Wybierzcie miejsce wakacji i zarezerwujcie noclegi on-line. Zobaczcie naszą ofertę z tysiącami zdjęć miast, miasteczek, zatok i wysp!


Zavala jest atrakcyjną miejscowością i portem na południowym wybrzeżu wyspy Hvar, 13 km na południe od Elsa, z którą powiązana jest tunelem długości 1400 m. Składa się ze starszej wewnętrznej części oraz nowszej, przybrzeżnej części gdzie zbudowana została przystań i plaża. Podstawę gospodarki stanowi rolnictwo, uprawa winorośli, owoców, rybołówstwo i turystyka.

Jest to interesujące miejsce docelowe ze względu na liczne plaże. Tutaj można cieszyć się nietkniętą przyrodą i krystalicznie czystym morzem. Na stokach powyżej miejscowości znajdują się liczne winnice, z których produkowane są najlepsze wina na wyspie Hvar. Specyfika Zavala to piękne piaszczyste plaże i bliskość miejscowości Šćedra, bezludnej wyspy gdzie dominuje dzika przyroda. Chociaż Zavala jest ulubionym miejscem wycieczek turystów z Hvar warto odwiedzić również jego okolicę. Szczególnie interesujące są małe miejscowości, gdzie zachowały się tradycyjne wiejskie kamienne domy.

Specyfiką tego miejsca to letnia rezydencja rodziny Duboković-Nadalini (styl Biedermeyer, ok. 1830 roku) z kaplicą św.Jurja. Nieco dalej na zachód znajduje się rezydencja pierwszego gospodarza miasta, hrabi Tadija Kačić, a na wschodnim krańcu Zavala znajduje się rezydencja jego właściciela z XVIII wieku, ze starą kaplicą św. Petra. W pobliżu Zavala w kierunku wsi Sveta Nedjelja znajduje się jaskinia o nazwie Grabčeva špilja, gdzie znajdujemy potwierdzenie, że ludzie już w czasach neolitu mieszkali tutaj.

Prosze chwilę poczekać!