Baska Voda - Przewodnik turystyczny

BASKA VODA - Makarska Riwiera ,Chorwacja: Wybierzcie miejsce wakacji i zarezerwujcie noclegi on-line. Zobaczcie naszą ofertę z tysiącami zdjęć miast, miasteczek, zatok i wysp!


Baska Voda jest miasteczkiem i portem na Riwierze Makarskiej. Jest położone 9.5 km na północny zachód od Makarskiej i 48 km od Splitu, u podnóża góry Biokovo.

W przeszłości Baska Voda była wsią rybaków i rolników, małych przedsiębiorców i żeglarzy, ale ostatecznie została przekształcona w nowoczesny centrum turystyczne. Pierwszy obiekt turystyczny hotel „Slavuj” został zbudowany przez braci Sikavica w latach trzydziestych zeszłego wieku. W Londynie, w 1936 roku obiekt otrzymał Złoty Order przyznany za komfort, kuchnię i dobre wina.

Główne powody, dla których, Baska Voda od kilkudziesięciu lat jest najbardziej popularną miejscowością turystyczną w środkowej Dalmacji to przede wszystkim jego cechy przyrodnicze; czyste powietrze, krystalicznie czyste morze, długie, białe żwirowe plaże, łagodny, śródziemnomorski klimat i doskonałe położenie geograficzne.

Ponadto Baska Voda oferuje atrakcyjne imprezy kulturalno-rozrywkowe, wśród których należy podkreślić, festiwal zespołów wokalnych Makarska Riviera, który odbywa się w sierpniu z okazji święta św. Lovre. Oprócz imprez znajduje się tutaj wiele obiektów sportowych i rekreacyjnych, takich jak korty tenisowe, piłka nożna, siatkówka, mini golf, wędkarstwo, spacery górskie. W godzinach wieczornych odbywają się różne rozrywki na tarasach i w dyskotekach. Liczne restauracje i tawerny oferujące dania kuchni lokalnej.

Pierwsze oznaki życia tej okolicy sięgają aż epoki brązu (1700-1500 przed nową erą), gdy na obszarze w pobliżu Basta i na wzgórzu Gradina zostało uformowane grodzisko z długimi kamiennymi ścianami, w którym znajdowały się pomieszczenia. Niedaleko Gradina znaleziono dużo grobów z czasów starożytnych z wieloma przedmiotami pogrzebowymi.

Ze względu na niebezpieczeństwo grożące ze strony barbarzyńskich plemion, w trakcie piątego i szóstego wieku zostały wzmocnione wieże obronne miasta i dopiero życie w Gradina skończyło się wraz przybyciem plemion Chorwatów w VII wieku na Adriatyk. W ten sposób mieszkańcy osiedlają się u stóp gór Biokovo. W następnym tysiącleciu, nie odnaleziono śladów życia przy morzu i dopiero pod koniec XVII wieku ludzie powracają do brzegu stopniowo tworząc miasto Baska Voda.

Prosze chwilę poczekać!