Riwiera Split - Przewodnik turystyczny

RIWIERA SPLIT - Chorwacja, Dalmacja: Wybierzcie miejsce wakacji i zarezerwujcie noclegi on-line. Zobaczcie naszą ofertę z tysiącami zdjęć miast, miasteczek, zatok i wysp!


Split jest największym miastem i portem w środkowej Dalmacji, stolicą Dalmacji i jej centrum; przemysłowe, akademickie, gospodarcze i administracyjne. Split jest powiązane ze światem; autostradą Zagrzeb - Split oraz samolotem lub statkiem. Klimat jest tu śródziemnomorski: gorące, suche lata oraz łagodne, wilgotne zimy. Split jest jednym z najbardziej słonecznych miejsc w Europie. Roślinność zimozielona (śródziemnomorska), w mieście i okolicy znajdują się roślinność subtropikalna (palmy, agawy, kaktusy).
Split jest pełen imprez, kulturalnych, rozrywkowych i sportowych, zwłaszcza latem, kiedy Split z placów, ogrodów i innych obszarów zamienia się w ogromną scenę na wolnym powietrzu wraz z tradycyjnym festiwalem Splitsko ljeto (od połowy lipca do połowy sierpnia), gdy odbywają się przedstawienia teatralne, opery i koncerty. Święto miasta Split obchodzone jest w dniu 7 maja, w święto św. Duje, patrona miasta.
 
Pobyt w Split, z zapachem kamienia Pałacu Dioklecjana, zapachem roślinności i morza, z doświadczeniem bogatego życia kulturalnego, a w ostatnich latach ze względu na szczególnie wiele atrakcji turystycznych jest wyjątkowy. Po wybraniu zakwaterowanie w jednym z hoteli w Split lub okolicy, w apartamentach albo prywatnych domach przekonacie się Państwo o opowieściach, o których słyszeliście lub czytaliście, że Split jest miastem i jednocześnie zabytkiem, pełnym różnych atrakcji
 
Drugim, co do wielkości miastem na bogatej Riwierze Split jest Solin, miasto położone na dnie zatoki Kasztelańskiej, 5 km na północny wschód, od Split. Jego miejska struktura dotyka północnych dzielnic Split.
 
Gdy patrzymy na dzisiejszy Solin trudno sobie wyobrazić, że w czasach starożytnych na tych terenach, mieściło się wielkie rzymskie miasto Salona, centrum iliryjskie, a później centrum administracyjne Dalmacji. Jednak pozostałości klasycznej i chrześcijańskiej architektury jest niesamowicie wtopiona w nowoczesną i ludową architekturę dzisiejszych czasów. Solin się powiększa i zmienia, ale ciągle zachowuje swoją tożsamość jako ważne archeologiczne i historyczne znalezisko.
Vranjić jest bardzo malowniczą miejscowością położoną na półwyspie i wzdłuż wybrzeża, na południe od ujścia rzeki Jadro między tymi dwoma historycznym miastami Split i Solin. W przeszłości była to część portu Salona i dlatego zostało tu zachowane wiele pozostałości z rzymskiej przeszłości.
Bardzo malownicze miasto w odniesieniu do środowiska, zostało dzisiaj w pełni połączone z kompleksem portowo przemysłowym północnego portu Split. Ale w przeszłości ze względu na jego piękno, nazywali go "Mała Wenecja".
Dzisiejszy Stobreč znajduje się na półwyspie, obok którego rozwinęła się nowa część miasta. Stobreč ma około 4000 mieszkańców a jest otoczony morzem i oferuje zakwaterowanie w pensjonatach i hotelach oraz proponuje dobre warunki do wypoczynku i rozrywki. Stobreč oddalony jest tylko 7 km od Pałacu Dioklecjana i stanowi integralną część Splitu.
Duża, piaszczysta plaża, liczne miejsca do opalania, czyste morze i wiele restauracji z bogatą różnorodnością tradycyjnej dalmatyńskiej żywności i napojów, czynią Stobreč przyjemnym miejscem pobytu.

Podstrana jest małym kurortem o śródziemnomorskiej atmosferze oddalonym tylko 8 km od Split, który przekształcił się w jego elitarną dzielnicą. Upiększona przez gęstą roślinność oraz dary natury, jakim jest czyste morze, Podstrana jest idealnym wyborem na ucieczkę od codzienności.

Prosze chwilę poczekać!