Riwiera Zadar - Przewodnik turystyczny

RIWIERA ZADAR - Chorwacja, Dalmacja: Wybierzcie miejsce wakacji i zarezerwujcie noclegi on-line. Zobaczcie naszą ofertę z tysiącami zdjęć miast, miasteczek, zatok i wysp!


Pas wybrzeża Riwiery Zadar, obejmuję miasta, które znajdują się przy głównej drodze magistrali Adriatyckie jak i pozostałe miejscowości, które są związane drogami regionalnymi z magistralą i Zadarem. Wzdłuż magistrali Adriatyckiej z północnego zachodu na południowy wschód do imponującego mostu Maslenica, który obejmuje głęboki i wąski kanion Velebit łącząc Novigradsko morze. Znajduje się tu wiele miejscowości u stóp góry Velebit.
 
Na małym płaskowzgórzu znajduje się Starigrad, który dziś jest głównie ukierunkowany na turystykę. Oprócz atrakcyjnego wybrzeża w jego bezpośrednim zapleczu znajduje się Park Narodowy Paklenica, który przyciąga wielu turystów. Jest to najstarszy Park Narodowy w Chorwacji uznany 1949 roku. Oprócz wielu morfologii krasowych gór i flory i fauny parku charakteryzuje się dwoma głębokim kanionami Velika Paklenica (14 km) i Mala Paklenica (12 km), który jest wyryty pionowo w masyw Velebitu. Nieco dalej na południe znajduje się Rovanjska, w którym znajduje się bardzo ciekawy preromański kościół św. George z XI wieku.
 
Malownicze miasteczko Novigrad, położone jest na południowo-wschodnim wybrzeżu Morza Novigrad, wzdłuż długiej rozczłonkowanej zatoki. Na szczycie wzgórza znajdują się ruiny średniowiecznego zamku i wieży, który należał do rodziny Gusic-Kurjakovic. Na północ od Zadaru, w bardzo płytkiej lagunie na piaszczystym brzegu, prawie całkowicie otoczony morzem, leży miasteczko Nin, jednym z najbardziej historycznych miejsc w całym regionie. Od IX wieku, koronowano chorwacki władców i było to siedzibą chorwackich diecezji. Najważniejszym zabytkiem z tego okresu jest całkowicie zachowany kościół św. Krzyża.
 
Liczne wsie jak i miasto Biograd znajdują się na relatywnie niskim, łatwo dostępne wybrzeżu Riwiery Zadar. Obecnie Biograd jest centrum turystycznym, ale odgrywał także ważną rolę w chorwackiej historii. Niedaleko Biograd znajduje się jezioro Vrana, które jest w rzeczywistości zalane pola krasowe. Rzymskie miasto Zadar tu było zaopatrywane w wodę akwaduktem rzymskim wodociągiem. Jezioro Vrana jest znane jako rezerwat ornitologiczny dla wielu gatunków ptaków bagiennych, a niedawno została uznana za park krajobrazowy.
 
Wiele wysp Riwiery Zadar są bardzo zróżnicowane i mieszczą się przed miastem w trzech rzędach. W pierwszym rzędzie, stosunkowo blisko brzegu są Ugljan i Pašman. Cala wyspa Uljan, a szczególnie wieś Preko, położonego naprzeciwko i jest połączone promem. Na wyspie Pasman jest siedem wsi a ich mieszkańcy zajmują się głównie rolnictwem. Morska cieśnina Mali Zdrelac między wyspami Ugljan i Pasman jest powiązana mostem. Klasztor benedyktynów św. Kuzme i Damiana znajduje się na wzgórzu Cokovac nad Tkonem największym osiedlem na wyspie.
 
Największa wyspa Riwiery Zadar jest Dugi otok, bez wątpienia jednym z najbardziej malowniczych i najpiękniejszych na całym wybrzeżu. W jego południowo-wschodnim końcu znajduje się bardzo rozczłonkowana zatoka Telascica 10 km długości, gdzie znajdują się również liczne zatoczki i przesmyki. Telascica to chroniony park przyrody. Na wyspie Molat znajdują się pozostałości wielkiego obozu koncentracyjnego, który został zbudowany przez wojska włoskie podczas II wojny światowej, gdzie więziono w warunkach nie do zniesienia, kilka tysięcy osób, głównie kobiet i dzieci. Na wyspie Silba i dziś można znaleźć bogate domy z XVIII wieku, które były w posiadaniu kapitanów i armatorów.

Prosze chwilę poczekać!