Riwiera Makarska - Przewodnik turystyczny

RIWIERA MAKARSKA - Chorwacja, Dalmacja: Wybierzcie miejsce wakacji i zarezerwujcie noclegi on-line. Zobaczcie naszą ofertę z tysiącami zdjęć miast, miasteczek, zatok i wysp!


Riwiera Makarska rozciąga się od zatoki Vrulje z północnego zachodu do południowo wschodniej części miejscowości Baćina. W zapleczu graniczy z ogromnymi górami, podczas gdy otwarta jest na Brački kanał, wyspę Hvar i rzekę Neretva.

Ten obszar był zasiedlony w odległej przeszłości, od starożytnych czasów, w którym wspomina się, Maccarum (Makarska), Breulia (Brela) i Biston (Bast i Baška Voda). Według jednego tekstu średniowiecznego, który przedstawia mapy z czasów klasycyzmu poprzez Riwierę Makarskąj, przechodzi bardzo ważna droga, która powiązuje Salone i Narone (ważny ośrodek w dolinie rzeki Neretva).

Tutaj przeplatają się wysokie szczyty i strome skaliste góry Biokovo i ten związek subtelnego bogactwa wybrzeża Morza Śródziemnego oraz silnie ekspresyjnych skał czynią ten region jedną z najbardziej interesujących części chorwackiego Adriatyku.

W zatoce, idealnie zakończonej dwoma półwyspami: św. Piotra oraz wyspą Osejava leży Makarska niemal w centrum Riwiery, otoczona przez masyw Biokovo. Makarska z czasem przekształciła się w silny ośrodek regionalny.

Wyjątkowość i różnorodność typów geomorfologicznych zbocza góry Biokovo, nie wspominając o bardzo śródziemnomorskiej roślinności, z licznymi gatunkami endemicznymi, są istotne dla analizy ostatnich dwóch stuleci. Przyczyniło się to do poszerzenia masywu Biokovo o dodatkowe 20,000 hektarów oraz do mianowania go 1981 roku parkiem przyrody z możliwością przekształcenia go w Pak Narodowy.

Makarska Riwiera to jeden z najważniejszych regionów turystycznych w Chorwacji. Osiedla powstały przesiedleniem się ludności, która w przeszłości zajmowała się głównie wypasem bydła na pastwiskach Biokova na wybrzeżu. W ten sposób rozwinęła się Baska Voda, z niemal bezludnej górskiej wioski Basta. W taki sam sposób jak powstało Brela na klasycznych rzymskich ruinach Berulije. Tucepi są położone w południowo-wschodniej części Makarskiej, a wieś powstała na terenie rzymskiej willi Jenne. Podgora leży na początku drogi do Vrgorac. Nad miejscowością Igrane dominuje wieża, która została zbudowana w 1920 roku według modelu katedry romańskiej dzwonnicy ze Splitu.

W małej wiosce Markovći znajduje się zachowany w całości kościół św. Mihovila i jest jednym z najważniejszych zabytków na Riwierze Makarskiej, zbudowany w XI i XII wieku. W Zivogosce franciszkanie z Mostar wybudowali w 1620 rok klasztor i kościół św. Krzyża. W Zaostrog jakiś czas znajdował się klasztor augustianów, którzy jednak później porzucili go w 1468 roku przed najazdem Turków.

Gradac, bardzo starożytne miasteczko, było miejscem jednego z okrutniejszych walk weneckich i tureckich najeźdźców w 1666 roku. Miejscowość, została zniszczony do fundamentów w czasie II wojny światowej, kiedy to Włoscy faszyści spalili go całkowicie.

Wnętrze za górą masywu Biokovo w kierunku granicy z Bośnią i Hercegowiną nosi nazwę Imotska krajina, a obszar ten jest zamieszkiwany od epoki kamienia. Z średniowiecznej wieży wzniesionej nad Modro jezero rozwinęły się wsie i miasteczko Imotski, który stał się centrum regionu. Vrgorac w przeszłości przez długi czas był w centrum wielu konfliktów aż do niedawna. Jest to również miejscowość rodzinna poety Tin Ujević, jednego z najciekawszych chorwackich poetów.

Prosze chwilę poczekać!