Riwiera Sibenik - Przewodnik turystyczny

RIWIERA SIBENIK - Chorwacja, Dalmacja: Wybierzcie miejsce wakacji i zarezerwujcie noclegi on-line. Zobaczcie naszą ofertę z tysiącami zdjęć miast, miasteczek, zatok i wysp!


Zanim rzeka Krka wpłynie do morza, tworzy ona własne ścieżki przez pola łamiąc skaliste kaniony, aż w końcu dotrze do portu morskiego w Sibenik. Nie tylko naturalne piękno rzeki, ale wiele geomorfologicznych zjawisk typowych dla rzek krasowych i w końcu bogata i autochtona roślinności i różnorodność fauny, były kluczowe, aby dwie trzecie rzeki Krka uznać za Park Narodowy.
 
Na miejscu gdzie Krka łagodniej płynie i skręca w wielki katarakt, na jej prawym brzegu znajduje się malownicze miasteczko Skradin.
 
Miasto Vodice zawdzięcza swoją nazwę od dużej ilości wody w jego pobliżu. Po raz pierwszy wspominane w XV wieku. Miasto przed Turkami chroniły mury z licznymi wieżami, z których tylko zachowana została wieża Ćorić.
 
Trzydzieści kilometrów autostradą Adriatyk na południowy wschód od Sibenik znajduje się piękne miasteczko Primošten, zbudowane na małej wyspie a w czasie zagrożenia tureckiego broniło się zza murów i wież, ponieważ miasteczko tylko mostem ruchomym jest połączone z lądem. Dopiero później most został zastąpiony przez nasyp.
 
Pobliskie miasteczko Pirovac warte jest uwagi szczególnie z powodu kompleksu obiektów z XVI wieku, który należał do Šibenske szlacheckiej rodziny Draganić oraz gotyckigo sarkofagu ozdobionego płaskorzeźbami rodziny Draganić-Vrančić.
 
Strefa wybrzeża Sibenik ma w swoim rejonie najwięcej wysp ze wszystkich chorwackich regionów Adriatyku. Archipelag Kornati jest najgęstszą grupą wysp na Morzu Śródziemnomorskim i liczy około 150 wysp.
Ze względu na ich specyfikę krajobrazu było koniecznością chronić te wyjątkowe obszary właśnie od niszczenia i nadmiernego wykorzystywania uznając go w 1988 za park narodowy.
 
Jako że obszar Telašćica na Dugom otoku był szczególnie narażony na budowę, więc w 1988 roku w szczególności uznany został za park narodowy. Z trzech grup wysp Kornati, dwie są chronione w granicach parku narodowego i liczą łącznie 101 wysp.
 
Z wyspy Sibenik należy wymienić Murter, z swoimi czterema osiedlami, który jest wyspą dominującą nad wszystkim Kornati. Ludność zajmuje się uprawą oliwek, zwierząt i połowem ryb, a niektóre z najlepszych łodzi drewnianych jeszcze dzisiaj budowane są w Betina.
 
W okresie renesansu, wyspa Prvić była miejscem licznych letnich rezydencji szlachty z Sibenik, w tym słynny wynalazca i językoznawca Faust Vrančić. Zlarin słynie z nurków wydobywających korale, a Krapanj z nurków wydobywających gąbki. Žirje i Kaprije są najbardziej oddalonymi wyspami archipelagu Sibenik.

Prosze chwilę poczekać!