Wyspa Pasman - Przewodnik turystyczny

WYSPA PASMAN - Chorwacja, Dalmacja: Wybierzcie miejsce wakacji i zarezerwujcie noclegi on-line. Zobaczcie naszą ofertę z tysiącami zdjęć miast, miasteczek, zatok i wysp!


Wyspa Pasman, jest częścią Archipelagu Zadarskiego i znajduje się na południowy wschód od wyspy Ugljan, od której dzieli ją wąska cieśnina Zdrelac. Wyspy Pasman i Ugljan uważane są za wyspy bliźniacze, ponieważ mają zbliżoną powierzchnie oraz podobnie umiejscowiona osiedla i są połączone mostem.
Strome zachodnie wybrzeże poprzedzielane jest wieloma zatoczkami, chronionymi od sztormu, zwłaszcza na południowo-wschodnim krańcu. Wzdłuż słabo rozwiniętej linii brzegowej wschodniego wybrzeża poniżej umiejscowione są wszystkie osady wyspy: Tkon Kraj, Pasman, Mrljane, Nevidane, Dobropoljana, Banj i Zdrelac, połączone ze sobą miejscową drogą. Miasteczko Tkon posiada również powiązanie promowe z Biogradem na Moru. Podstawę gospodarki stanowi; rolnictwo, uprawa winorośli, oliwek, warzyw, owoców, rybołówstwo i turystyka.

Krajobraz wyspy Pasman skrywa liczne winnice, gaje oliwne oraz bogaty jest w aromatyczną roślinność. Na wyspie znajduje się wiele żwirowych oraz piaszczystych plaż. Jedna z najpiękniejszych plaż znajduje się w miejscowości Mrljane, znanej również z leczniczych bagnisk. Ze szczytu wyspy Uljan zobaczyć można Park Narodowy Kornati. Wyspa ma też wiele górkich tras rowerowych. Zamieszkana jest od czasów prehistorycznych (iliryjskie fortyfikacje, rzymskie znaleziska - Pasman, Banj). W zatoce Sveti Anto na południowo-zachodnim wybrzeżu znajduje się przedromański, jednonawowy kościół. Wyspę zamieszkiwali niegdyś uciekinierzy przed Turkami.

Prosze chwilę poczekać!