Istria - Przewodnik turystyczny

ISTRA - Chorwacja, Istra: Wybierzcie miejsce wakacji i zarezerwujcie noclegi on-line. Zobaczcie naszą ofertę z tysiącami zdjęć miast, miasteczek, zatok i wysp!


Istria jest to największy półwysep w Chorwacji i Adriatyku. Znajduje się na północnym wybrzeżu Adriatyku, na terytorium Chorwacji, Słowenii i Włoch. Zachodnie wybrzeże jest mniej rozwidlone, a po wschodniej stronie jest strome i mniej zaludnione. Istria jest zwykle podzielona na trzy części:
- Czerwona (zachodnie wybrzeże)
- Biała (stok góry Učka i wschód)
- Szara (w środkowej części półwyspu)
Wschodnie wybrzeże tzw. Liburnija i zachodnie części Kvarneru od 1993 roku administracyjnie, są oddzielone od reszty Istrii. Część Chorwacka, Istrii teraz jest podzielona pomiędzy dwa województwa: Istria i Kvarner. Większość Istrii należy do województwa Istria.
Nazwa Istria, według niektórych źródeł, wynika z nazwy iliryjskich plemion Histri, które zamieszkały ten obszar. W Istria mieszają się język chorwacki (dialekt čakavski), włoski oraz słoweński. Niebieskie morze, czyste powietrze, dużo słonecznych dni i bogate dziedzictwo kulturowe od dawna przyciąga turystów do Istrii. Początki nowoczesnej turystyki sięgają w pierwszych lat z 19 wieku. Dzisiejsza turystyczna Istria ma wiele do zaoferowania. Jeśli chodzi o zakwaterowanie i wypoczynek jest wiele miejsc do wyboru, od tych, w przybrzeżnych, regionach wybrzeża, do tych wszystkich aktualnie bardziej popularny w głębi lądu, na obszarach wiejskich. Oprócz znanej już turystyki stacjonarnej w wielu hotelach, apartamentach, kwater prywatnych i kampingach, ostatnio na Istrii coraz bardziej się rozwija turystyka morska, kongresowa, wycieczkowa, łowiectwo i rybołówstwo, agroturystyka, turystyka kulturalna, eno-gastronomiczna, sport i rekreacja, nurkowanie, jeździectwo oraz turystyka ekologiczna.

Prosze chwilę poczekać!