Wyspa Vis - Przewodnik turystyczny

WYSPA VIS - Chorwacja, Dalmacja: Wybierzcie miejsce wakacji i zarezerwujcie noclegi on-line. Zobaczcie naszą ofertę z tysiącami zdjęć miast, miasteczek, zatok i wysp!


Wyspa Vis jest to najdalej wysunięta wyspą w środkowej części archipelagu Dalmacji, z najwyższym szczytem Hum o wysokości 587 m. Na wyspie znajduje się 13 osiedli z około 5000 mieszkańców. Na żyznych dolinach, pokrytych czerwoną glebą, gdzie niegdzie z piaszczystym zaspami, jest uprawiana głównie winorośl. Na wyspie nie ma świeżych źródeł wody, oprócz kilku źródeł w pobliżu Komiza. Woda jest w lecie transportowana statkiem i przechowywana w zbiornikach.
Najważniejszymi sektorami gospodarki są: rybołówstwo z fabryką przetwórstwa rybnego w Komiza, produkcja wina w modernizowanych winiarniach, przetwórstwo i uprawy warzyw, szczególnie nowalijek. Na wyspie znajduje się również, szkółka palm. Turystyka staje się coraz ważniejszą działalnością gospodarczą. Vis jest połączony z lądem codzienną linią promową ze Splitu.
 
Wzdłuż zachodniego wybrzeża wyspy znajduje się duża zatoka Komiza z piaszczystym dnem, a na jej południowym wybrzeżu jest szereg małych zatoczek. Osiedle i port o tej same nazwie Vis usytuowany jest na północnym wybrzeżu zatoki, gdzie znajdują się cyple.
 
Główne osady na wyspie Vis i Komiza, są wzajemnie połączone przez drogi lądowe jak i statki. Po stronie południowo-wschodniej części wyspy znajdują się wysepki; Ravnik, Budihovac, Parzanj i Greben. Wyspa jest narażona na północno-zachodnie i południowo wschodnie wiatry.
 
Ze względu na niebezpieczeństwo grożące ze strony piratów, osiedla tworzą się głównie w głębi wyspy a głównym miastem było Velo Selo. Pod koniec XV wieku powstają niektóre większe osiedla na wybrzeżu; Komize, port Sw.Juraj (dzisiaj Vis). Miasta te połączone są dzisiaj drogą asfaltową.
 
Wyspa Vis (w przeszłości zwany Issa) była znana od czasów starożytnych i posiada za sobą burzliwą przeszłość i wspaniałe czasy, o czym świadczą wykopaliska i zabytkowe budynki w stałej kolekcji Muzeum Archeologicznego w Splicie. Doskonałym przykładem są pozostałości po starym mieście na południowym stoku obecnego Visa i dwa cmentarze sięgające czasów starożytnych i pozostałości rzymskiego teatru na półwyspie Prirova.
 
Z budynków o wartości historycznej i artystycznej wymienić należy renesansowe pałace i wille Gariboldi oraz pałac letni Marina Gazarović-a, a z kościołów jest tu kościół parafialny z 1500 roku oraz kościół św. Cypriana z XVI wieku.
 
Oprócz jego bogatego dziedzictwa kulturowego, Vis znany jest również z pięknych krajobrazów. W głębi wyspy, na drodze do Komiza, znajdują się liczne winnice, gdzie uprawia się winogrona do produkcji win, takich jak słynny Viske vugave, Plavac i inne wina białe.
 
Do roku 1989 roku Vis był niedostępny dla turystów, ponieważ była to baza wojskowa tak, że wyspa nie utraciła swej dziewiczej przyrody. Przede wszystkim jest to miejsce na spokojne i przyjemne wakacje, podczas gdy pod wodą kryją się bogate miejsca do połowu ryb oraz atrakcyjne miejsca do nurkowania.
 
Jeśli chodzi o rozrywkę Vis w lipcu i sierpniu oferuję letnie imprezy i tradycyjne imprezy muzyczne oraz dobre warunki do uprawiania sportu i rekreacji takie jak koszykówka i korty tenisowe. Na południowy zachód od Visa znajduje się Bisevo, znany z Modra spilja.(Jaskinia błękitna)

Prosze chwilę poczekać!