Riwiera Dubrownik - Przewodnik turystyczny

RIWIERA DUBROWNIK - Chorwacja, Dalmacja: Wybierzcie miejsce wakacji i zarezerwujcie noclegi on-line. Zobaczcie naszą ofertę z tysiącami zdjęć miast, miasteczek, zatok i wysp!


Dubrownicka Riwiera obejmuje wąski pas wybrzeża, który rozciąga się od Stonu do Rijeka Dubrovačka. Masyw górski Dinara w głębi lądu jest naturalną barierą między wybrzeżem a jego zapleczem. Warunki klimatyczne niezwykle ułatwiają wzrost śródziemnomorskiej roślinności, ale również wielu podzwrotnikowym roślinom, które w ciągu stuleci zostały przewiezione z zagranicy przez naszych marynarzy.

Ta przepiękna przyroda to nie tylko przykład piękna chorwackiego wybrzeża Adriatyku, ale i całego basenu Morza Śródziemnego. Jest tak wiele pięknych miejsc w okolicy, które warto odwiedzić, takie jak Mlini, Kupari, Plata, Dubrownik i Cavtat, Park Narodowy Mljet, wyspę Elafiti i wyspę Korčula, które można zwiedzić promem.

Począwszy od północy w pierwszej kolejności dojedziemy do Slano. Jest to bardzo malownicze miasto i port, 37 km na północny zachód od Dubrownika. To miejsce znajduje się w zatoce, która jest chronionym portem schronem dla statków w czasie złej pogody. Obszar miejscowości Slano zamieszkany był już od prehistorycznych czasów, o czym świadczy wiele historycznych ruin. Slano dostaje się pod wpływy Dubrownickiej Republiki w 1399 roku. Zachęcone przez swoje naturalne predyspozycje i bliskość Dubrownika Slano stara się rozwinąć swoje ogromne możliwości turystyczne.

Sam Dubrownik jest gospodarczym, kulturalnym i edukacyjnym centrum większego obszaru południowej Dalmacji. Jest to miasto, które znajduję się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO i jednym z najbardziej atrakcyjnych i znanych miast basenu Morza Śródziemnego. Oprócz wyżej wymienionego Dubrownik jest miastem proponującym bardzo bogatą ofertę turystyczną.

Stradun stanowi centrum miasta i jego główną ulicę, łącząc dwie stojące naprzeciwko siebie bramy miasta: Ploče na wschodzie i Bramę Pile na zachodzie. Wschodnie rozszerzenie na Stradun przedstawia plac nazwany Luž. Otoczony budynkami o wartości historycznej w dzisiejszych czasach stanowi idealne miejsce do świętowania wielkich miejskich uroczystości takich jak święto patrona Dubrownika, św. Wołosi, które odbywa się 3 Lutego lub otwarcia Dubrownickiego letniego festiwalu w lipcu, który to jest najważniejszym wydarzeniem kulturalnym roku.

Dubrownicki klimat charakteryzuje się ciepłym, suchym latem i łagodną zimą. W licznych restauracjach i tawernach Dubrownika można skosztować wyśmienite lokalne specjały oraz dania kuchni międzynarodowej, a do dyspozycji sportowców oddane są obiekty rekreacyjne i sportowe oraz sprzęt do uprawiania wszystkich sportów zarówno na ziemi jak i na wodzie, począwszy od tenisa, poprzez tenis stołowy a kończąc na żeglarstwie.

Srebreno to mała wioska w Kupari, położone w południowej Dalmacji, na obszarze znanym pod nazwą parafii Dubrownika, 10 km na południowy wschód od Dubrownika, na głównej drodze. Ta część wybrzeża jest gęsto porośnięta bujną śródziemnomorską roślinnością i zieloną agawą, palmami i sosnami. W miejscowości znajduje się piaszczysta plaża a okoliczne góry proponują wam piękne spacery i widok na zielone lasy oraz chronią od północnych wiatrów. Polecamy Srebreno dla poszukujących spokojnego krajobrazu miejsce, które znajduje się w pobliżu dużego centrum turystycznego.

Stare miasto Cavtat znajduje się na południowych stokach półwyspie Rat, położony około 20 km na południowy wschód od Dubrownika. W dawnych czasach zwany Epidaurum, dziś jest to centrum turystyczne i kulturalne Konavle, najbardziej wysuniętego na południe regionu Chorwacji. Jest to miasto pięknych plaż i luksusowych hoteli, ale jednocześnie i tradycjonalnego sposobu życia i dobrze zachowanych obyczajów.

Stare miasto Cavtat ulokowane jest na południowych stokach półwyspu Rab, oddalony jakieś 20 km na południowy wschód od Dubrownika. W czasach antycznych nazywany Epidaurum, dziś jest to turystyczne i kulturowe centrum Konavla, najbardziej na południe wysuniętego rejonu Chorwacji. Jest to miasto przepięknych plaż i luksusowych hoteli, ale jednocześnie miasto tradycyjnego sposobu życia oraz doskonale zachowanych obyczajów.
W Cavtacie znajduje się dom rodzinny wielkiego malarza chorwackiego z początku XX wieku, Vlaho Bukovac wraz z galerią jego dzieł. Dzięki swojemu pięknu, bujnej roślinności, bogatej historii i bardzo łagodnemu, śródziemnomorskiemu klimatowi, to miasto stało się jednym z najczęściej odwiedzanym Europejskich destynacji turystycznych. W lipcu i sierpniu odbywa się w Cavtat całe mnóstwo wydarzeń kulturalnych takich jak wieczory folklorystyczne i turnieje waterpolo. Jednak najbardziej uroczystym dniem jest święto Matki Bożej Śnieżnej (Uroczystośc 5 Sierpnia).

Prosze chwilę poczekać!