Wyspa Dugi otok - Przewodnik turystyczny

WYSPA DUGI OTOK - Chorwacja, Dalmacja: Wybierzcie miejsce wakacji i zarezerwujcie noclegi on-line. Zobaczcie naszą ofertę z tysiącami zdjęć miast, miasteczek, zatok i wysp!


Dugi Otok jest największą wyspą archipelagu Zadaru gdzie znajduje się wiele zatok i jest bez wątpienia jednym z najbardziej malowniczych i najpiękniejszych na całym wybrzeżu. Rozciąga się z północnego zachodu - południowy wschód a na północ od jego znajduje się wyspa Molat a na południe, Kornat. Najwyższy szczyt to Vela Straža z niecałych 338 m. Zachodnie wybrzeże jest strome i wysokie, wzdłuż którego znajdują się liczne małe wyspy. Pozostała cześć wybrzeża jest płaska, z wieloma wysepkami, w tym piaszczyste plaże, wśród których należy podkreślić Solišćica, Pantera i Telališće. W jego południowo-wschodnim końcu zatoka Telašćica, 10 km długa i sama obejmuje wiele zatok i wysepek. Telašćica jest dziś chronionym parkiem przyrody.

Gospodarka oparta jest na rolnictwie, uprawie winorośli, oliwek, hodowli i rybołówstwie. Największym osiedlem jest Sali, inne to: Zaglav, Žman, Brbinj, Božava, Luka, Veli Rat, Soline, Dragove i Savar. Wzdłuż wyspy prowadzi droga regionalna. Połączenia promowe z lądem do Zadar (Brbinj, Zaglav).

Dugi Otok jest wymieniany przez Konstantyna Porphyrogenitus pod nazwą Pizuh w połowie X wieku. W X-XI wieku wyspa wymienia się w dokumentach jako Insula Tilagus(nazwa jest zachowana w nazwie zatoki Telašćica). Ze staro chorwackiego okresu zachowały się w całości lub w części, kościołki, domki murowane z kamienia polnego i grobowce

Na Dugi Rat znajdują się gaj oliwny Saljsko polje lokalnie zwany " maslinova šuma" z drzewami oliwnymi starymi nawet około 700 lat. Tajemniczy podwodny świat, można poznać w miejscach nurkowych, których w okolicy znajduje się wiele. W okresie letnim, na wyspie Dugi Rat organizowane są różne wieczory rybackie, wyścigi osłów, imprezy sportowe i zawody, z których najbardziej znane są Saljske užarice w miasteczku Sali. Do Dugi Rat odbywają się codziennie rejsy statkiem z Zadaru.

Prosze chwilę poczekać!