Wyspa Murter - Przewodnik turystyczny

WYSPA MURTER - Chorwacja, Dalmacja: Wybierzcie miejsce wakacji i zarezerwujcie noclegi on-line. Zobaczcie naszą ofertę z tysiącami zdjęć miast, miasteczek, zatok i wysp!


Murter to największa wyspa w północno-zachodniej części Archipelagu Sibenik, oddzielona od lądu wąskim Kanałem Murterskim, a w miejscowości Tisno mostem połączona z lądem. Na wyspie Murter, znajdują się cztery miejscowości: Murter, Tisno, Jezera i Betina. Oprócz uprawy oliwek, hodowli zwierząt gospodarskich i rybołówstwa na wyspie, w miejscowości Betina znajdziecie najsłynniejszą stocznię drewnianych statków.

Przeważnie strome południowo-zachodnie wybrzeże poprzecinane jest małymi zatoczkami. Zatoka Kosirine służy do cumowania małych jachtów w czasie sztormu. W zatoce Slanica znajduje się piękna plaża, restauracja i kemping. Te dwie zatoki, między innymi zatokami na wyspie, są naprawdę bardzo atrakcyjne.

Najstarszymi, znanymi mieszkańcami wyspy byli Ilirowie, o czym świadczą pozostałości osady „Colentum”, w pobliżu Betiny. Ze względu na swoje położenie, w pobliżu Parku Narodowego Kornati, wyspa Murter jest atrakcyjnym miejscem dla osób uprawiających nurkowanie, którzy dokują w jej zatokach.

Wyspa Murter jest bazą wypadową w kierunku Parku Narodowego Kornati, dlatego często zwana jest też "Bramą Kornati"

Prosze chwilę poczekać!