Półwysep Peljesac - Przewodnik turystyczny

PÓŁWYSEP PELJESAC - Chorwacja, Dalmacja: Wybierzcie miejsce wakacji i zarezerwujcie noclegi on-line. Zobaczcie naszą ofertę z tysiącami zdjęć miast, miasteczek, zatok i wysp!


Półwysep Peljesac jest najpiękniejszą częścią wybrzeża Adriatyku, znajduje się na samym południu Chorwacji. Po Istria jest to największy półwysep w Chorwacji. Prawie 62 km długości, charakteryzuje się wysokimi górami jak i urodzajnymi polami, idealny dla licznych winnic. Tradycja handlu winiarskiego jak i morskiego przyczyniła się do rozwoju przybrzeżnych osiedli w ustronnych zatokach. W płytkiej zatoce kanału Ston powstała dawno temu produkcja soli, która jako niezbędny produkt był głównym produktem eksportowym słynnej Republiki Dubrownickiej, która, osiągała dwie trzecie swoich łącznych dochodów z tego produktu. W celu ochrony tej produkcji zaplanowano i wybudowano miasto Veliki Ston i tak samo Mali Ston na przeciwnym brzegu ujścia rzeki Neretva.
 
Półwysep Peljesac jest połączony z lądem codzienne linią promową, a także drogą prowadzącą przez miasteczko Ston. Cały półwysep jest porośnięty gęstymi iglastymi lasami i roślinnością śródziemnomorską, a liczba słonecznych dni powoduje, że jest to jedno z najgorętszych miejsc na Adriatyku. Ludność Peljesac już przez wieki żyła z produkcji wina, uprawy oliwek, owoców i warzyw, które tu rosną, dzięki żyznej glebie i słonecznej pogodzie. W kanale Peljesac prawie zawsze jest wietrzna pogoda. W lecie, zazwyczaj wieje lekki odświeżający wiatr maestral, nadający się do żeglugi. Prądy morskie w kanale są z natury słabe, i wzmacniają się tylko podczas mocniejszego południowego wiatru.
 
Orebic to małe miasteczko turystyczne na południowym wybrzeżu półwyspu Peljesac znajdujące się pod górą, Sveti Ilija (961 m) i jest popularnym ośrodkiem turystycznym na wybrzeżu Peljesac.
Wybrzeże Orebic jest pełne małych plaż ze żwiru i piasku, w tym największa plaża Trstenica długa 1500 m. W mieście Orebic znajduje się przystań promowa a promy kursują na linii do Korčula, dla której Orebic, jest najkrótszym połączeniem z lądem.
 
Trpanj to miasto i port na północnym wybrzeżu półwyspu Peljesac, 11 km na północny wschód od Orebic. Trpanj charakteryzuje się łagodnym klimatem podobnie jak i cały ten obszar. W Trpanj i okolicy znajdują się piękne plaże. Viganj jest miejscowością i przystanią, w zachodniej części południowego wybrzeża półwyspu Peljesac, 7 km na zachód od Orebic. Znajduje się on w dużej zatoce od strony południowej, zasłonięty przed północnym wiatrem i chronionych na zapleczu górą Sw.Ilija, a więc Trpanj jest także portem dla małych łodzi.
Tak samo, w okolicy Trpanj są bardzo atrakcyjne miejsca do chodzenie po górach oraz zbierania ziół.

Prosze chwilę poczekać!