Riwiera Omis - Przewodnik turystyczny

RIWIERA OMIS - Chorwacja, Dalmacja: Wybierzcie miejsce wakacji i zarezerwujcie noclegi on-line. Zobaczcie naszą ofertę z tysiącami zdjęć miast, miasteczek, zatok i wysp!


Riwiera Omis obejmuje wąski pas wybrzeża, który rozciąga się od Jesenica na północy do Pisak na południu. Masyw Mosoru stanowi naturalną barierę między wybrzeżem a jego zapleczem. Warunki klimatyczne niezwykle ułatwiają śródziemnomorskiej roślinności wegetację, która razem z mieszczańską architekturą całego szeregu małych miejscowości tworzy bardzo idylliczny obraz.

Pierwsze osiedle najbliższe Split to Krilo Jesenice znajdujące się około 15 km na południe od Splitu. Jest to część gminy Dugi Rat, wraz z innymi miasteczkami od Podstrana do Omis jest, idealnymi do spokojnego wypoczynku. Krilo Jasenica znajduje się na wybrzeżu, które jest usiane małymi, ukrytymi zatoczkami i zacisznymi plażami, a miejsca kąpieliskowe obok domów posiadają betonowe plaże. Port na Przylądku Krilo u stóp Jesenica jest bardzo ciekawy, pełen statków służących do wydobywania piasku, które w przeszłości były bardzo często codzienną pracą w życiu ludzi na rzece Cetina.

Sumpetar następne miasto na południe od Splitu, w połowie drogi do Omis. Wybrzeże w tej części jest rozległa, pełna małych żwirowych plaż jak i pięknych plaż wybetonowanych przed domami, które znajdują się bezpośrednio na plaży.

Dugi Rat to miasto i port położone pomiędzy Splitem i Omis. Dugi Rat rzeczywiście obejmuje wszystkie miejscowości od Podstrana po Omis o długości do 12 km. Górskie masywy pokryte są lasami sosnowymi, które rozciągają się aż na plaże, sprawiając, że ten obszar jest szczególnie piękny. Zieleń i czyste powietrze, łagodny klimat i piękny widok na morze i wyspy to rzeczy, które na pewno zachwycą wszystkich odwiedzających na pierwszy rzut oka. Piaszczyste plaże są doskonałym wyborem dla rodzin z małymi dziećmi, a na wodach Brački kanal, przed którym leży Dugi Rat stanowi dla żeglarzy, narciarzy wodnych i windsurfingu idealne miejsce do aktywnego wypoczynku z licznymi obiektami sportowymi.

Duce jest bardzo malowniczym osiedlem w pobliżu Poljica obszaru u stóp łańcucha górskiego Mosor, położone około 3 km od Omis i 25 km od Splitu na głównej drodze do Dubrownika.
Duce zawdzięcza swoją sławę, piaszczystym plażom, które rozciągają się nieprzerwanie prze 4 km długości.
W przeszłości, należący do słynnej Republiki Poljice rządzonej przez Wielkiego Księcia, zgodnie ze Statutem z Poljice. Takie dziedzictwo jak i niepowtarzalna atmosfera powoduje, że Duce to wioska, która szczyci się zabytkami nadmorskiej architektury wiejskiej.

Omis to miasto nad Adriatykiem, 28 km na południe od Splitu, położone na rzece Cetina, której dziwnie udało się wydobyć z górskich skał piękny kanion o bardzo monumentalnym wyglądzie. Omis zawdzięcza całą swoją chwałę z przeszłości, teraźniejszości i przyszłości właśnie dzięki tej rzece. W przeszłości było to bezpieczne schronienie dla piratów, a dziś jest perłą turystyczną. Skały nie do zdobycia były idealnym miejscem na budowę licznych fortyfikacji, które chroniły Omis, i dzięki temu nie podzielił losu jego zaplecza, a nawet uniknął inwazji tureckiej.

Kościół parafialny św. Michael zakończony w 1629 rok. Przy kościele znajduje się mały malowniczy plac, gdzie przez 32 lat odbywał się Festiwal dalmatyńskich pieśni ludowych.
Na rzece Cetina znajdują się Radmanowe młyny w otoczeniu platanów gdzie dzisiaj hoduje się pstrągi. Obecnie jest to ulubione miejsce turystów, w środkowej Dalmacji.

Pisak jest małym kurortem na Riwierze Makarskiej, 40 km na południe od Splitu i 18 km od Makarskiej. Obszar ten znany jest z pięknego wybrzeża i piaszczystej plaży ciągnącej się kilometrami. Slabe zaludnienie i długie wybrzeże bez domów spowodowało, że morze jest bardzo czyste i przejrzyste.

Stanići to mała wioska rybacka, 10 km od Omis w kierunku Makarskiej. Ze względu na swoje położenie na stokach góry proponuje pięknye widoki na kanał i na wyspę Brać. Powietrze i plaże są tutaj zupełnie czyste a morze krystaliczne a miejscowość znajduje się z dala od agresywnego rytmu współczesnego życia i przemysłu turystycznego.

Jest, zatem idealnym miejscem na wypoczynek w pięknym otoczeniu. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą spróbować sportów wodnych, wioślarstwa czy raftingu na rzece Cetina. Dla tych, którzy lubią dobrą zabawę i relaks w Omis mogą posłuchać Dalmatinske klape, zjeść obiad w modnej restauracji, spacerować i cieszyć się wspaniałą, śródziemnomorską atmosferą i architekturą.

Prosze chwilę poczekać!