Wyspa Solta - Przewodnik turystyczny

WYSPA SOLTA - Chorwacja, Dalmacja: Wybierzcie miejsce wakacji i zarezerwujcie noclegi on-line. Zobaczcie naszą ofertę z tysiącami zdjęć miast, miasteczek, zatok i wysp!


Solta jest wyspą na archipelagu wysp w centrum zachodniej części wyspy Brač, od lądu dzieli go Splitski kanał, a od archipelagu wysp, dzieli go Soltanski kanał, natomiast od wyspy Brač cieśnina Splitska vrata. Wyspa Solta jest wyspą średniej wielkości, ale z 60 km jej rozprzestrzenionego wybrzeża jest jedną z najpiękniejszych wysp chorwackiego wybrzeża, głównie ze względu na te specyfiki. Linia brzegowa jest przeważnie skalista, jednak istnieją liczne piaszczyste zatoczki otoczone przez cudowną śródziemnomorską roślinność.

Ważne miejscowości na wyspie Solta to Maslinica wioska rybacka, Rogac, port główny, Nečujam, miejscowość turystyczna, Stomorska wioska rybacka, jak i inne miejscowości Dolnje Selo, Gornje Selo i Srednje Selo. Główne osiedle i centrum wyspy to Grohote. Solta jest połączona ze Splitem codziennie promem. Jego 24 zatoki oraz 4 porty mogą pomieścić ponad tysiąc małych jachtów i kilka tysięcy odwiedzających i turystów.

Mimo, że ląd jest oddalony tylko pół godziny statkiem Soltaskie środowisko naturalne, pełne ciszy i spokoju jest w pełni nienaruszone. Jego skarbem jest zachowany charakter jego pięknych plaż. Solta oferuje swoim gościom aby przybyli jeszcze raz ze względu na śródziemnomorski klimat.
 
Nawet cesarz Dioklecjan oraz królowa Teuta wiedzieli o pięknie wyspy Solta, podczas gdy Marko Marulić i Peter Hektorović znajdowali poetycką inspirację akurat na wyspie Solta. Wyspa była zamieszkana w czasach iliryjskich w okresie rzymskiego panowania stał się stacjonar. Wyspa ma nawet około 200 zabytków, takich jak prehistoryczne nagrobki, sarkofagi, mozaiki rzymskie budowane na samym początku chrześcijaństwa, jak wieże dawnych osad. Pozostałości bazyliki paleochrześcijańskiej znaleziono w Grohote w pobliżu Donjeg Sela. Kościół św. Mihovila gdzie znajdują się freski gotyckie z 14 wieku, położony jest pomiędzy Grohote i Gornje Selo.
 
Pierwsze wzmianki o wyspie pod nazwą Olyntha pochodzą z czasów rzymskich. Rzymianie nazywali go Solenta a w Splitskim statucie nazywa się Solta. Niespokojne i niepokorne kontury wyspy, jej piękno i łagodny klimat obiecują spokoj i przyjemne chwile w równowadze z naturą.
 
Pierwotne osady znajdują się w głębi wyspy, dopiero od niedawna zbliżyły się do pięknych zatok na północnej i zachodniej stronie wyspy. Południowe zatoki patrzą na morze, wyspę Hvar oraz wyspy Pakleni otoci, Vis i Svetac, nawet poza samym horyzontem. Najwyższym szczytem na wyspie jest Vela straža wysoki na 237 m. Droga prowadząca na sam szczyt jest bardzo wygodna i znajduje się w cieniu drzew sosnowych.

Solta i Brač niegdyś były jedną wyspa. Ale w błękicie morza i dzięki cudom natury oraz siłom tektonicznym, z cichego Adriatyku zrodziła się wspaniała wyspa Solta. Mrduja stoi tutaj jako kamień upamiętniający walkę, którą jak głosi legenda prowadził lud Brač i Solta. Szczyt Braču Zaglav oraz szczyt Solta Livka są skierowane ku sobie, tworząc Splitski kanal.

W głebi wyspy można znaleźć bardzo żyzną glebę a przez wyspę, od Stomorska do Maslinica na zachód prowadzi bardzo dobra droga o długości 20 km, która przebiega przez gaje oliwne, winnice, lasy sosnowe i inną roślinność śródziemnomorską, a zatrzymuje się tylko by dosięgnąć swoje korzenie, oraz słabo zaludnione wsie. Do wszystkich dziesięciu miejscowości można z łatwością dojechać samochodem, więc cała wyspa to jedna całość.

Osioł jest jednym z najbardziej wiarygodnych sposobów transportu osób na wyspie. Ludzie mówią, że jest to jedno z najbardziej upartych a zarazem najpiękniejszych zwierząt na wyspie, ale osioł był i nadal jest wielką pomocą w pokonaniu trudnych tras na wyspie. Czy wiecie Państwo, że Rzymianie korzystali osły do oznaczania dróg na wyspie. Rzymianie wypuszczali osła przed siebie, wiedząc, że są one na tyle leniwe, i że na pewno znajdą najkrótsza i najprostszą drogę.
W całej swojej bogatej historii Solta była podbijana atakowana, broniona, i w końcu odkryta przez artystów. Wszyscy okupanci, miejscowi lub artyści - każdy z nich pozostawił ślad swego czasu. Od prehistorycznych czasów, czasów antyku, okresu chrześcijaństwa aż po okres wojny - wszystkie te czasy pozostawiały ślad na kamieniu Solta opowiadając nam historię dawnych czasów.

Prosze chwilę poczekać!