Cavtat - Przewodnik turystyczny

CAVTAT - Chorwacja, Dubrovnik: Wybierzcie miejsce wakacji i zarezerwujcie noclegi on-line. Zobaczcie naszą ofertę z tysiącami zdjęć miast, miasteczek, zatok i wysp!


Stare miasto Cavtat znajduje się na południowych stokach półwyspu Rab, oddalone około 20 km na południowy wschód od Dubrownika. W czasach antycznych nazywany Epidaurum, dziś jest to turystyczne i kulturowe centrum Konavle, najbardziej na południe wysuniętego rejonu Chorwacji. Jest to miasto przepięknych plaż i luksusowych hoteli, ale jednocześnie miasto tradycyjnego sposobu życia oraz doskonale zachowanych obyczajów.
W początkach istnienia miasta osiedlili się tam Ilirowie oraz garstka greckich kupców a potem imię, Epidaurum nadali mu Rzymianie, po czym uczynili z niego swoją kolonię. I tak Cavtat przejął tamtego szczególnego starodawnego ducha, który z łatwością można zauważyć i nawet poczuć, kiedy się tam znajdziecie. Jest to skarbiec pełen historii, sztuki i kultury.
Różne instytucje kulturalne znajdują się w Pałacu Księcia, który został zbudowany w stylu renesansowym. Miejski kościół Sw. Nikole zbudowany jest w stylu barokowym. W Cavtat znajduje się dom rodzinny największego chorwackiego malarza początku XX wieku Vlaho Bukovac wraz z galerią jego dzieł. Jego obrazy możemy podziwiać w klasztorze franciszkańskim, znanym również ze swojego przepięknego renesansowego podwórza. Na miejskim cmentarzu w rozkosznej zieleni najbardziej znany chorwacki rzeźbiarz Ivan Meštrović zbudował mauzoleum rodziny Račić, który reprezentuje sobą rzeźbiarskie dzieło o wielkim znaczeniu
Dzięki swojemu pięknu, zarówno temu przyrodniczemu jak i stworzonemu przez człowieka, rozkosznej roślinności, bogatej historii i bardzo przyjemnemu śródziemnomorskiemu klimatowi to miasto zostało jednym z najbardziej rozchwytywanych europejskich destynacji turystycznych. Cavtat dzisiaj proponuje dla odwiedzających wszystko to, co powinno mieć współczesna miejscowość turystyczna. Jeśli jesteś typem sportowca znajdziesz tutaj wiele opcji, które na pewno zadowolą twoje potrzeby: nurkowanie, waterpolo i pływanie, tenis, narciarstwo wodne, windsurfing, wędkarstwo, jazda konna lub safari, wszystko to można znaleźć w bogatej ofercie pobliskiego miasta Konavle.
Na repertuarze corocznych pokazów w styczniu lub lutym należy wymienić uroczystości karnawałowe, podczas gdy szczególnie wyróżnia się mały karnawał-fest. W maju i sierpniu odbywa się Cavtackie lato bogate w kulturowe wydarzenia z udziałem Klap i zespołów folklorystycznych, oraz turnieje waterpolo. Najbardziej uroczysty dzień to święto Gospe od Snijega, podczas którego oprócz religijnych uroczystości świętowany jest również Narodowe święto dziękczynienia
W Cavtacie wasze zmysły przepełnione mnóstwem zapachów lasów sosnowych, które rozprzestrzeniają się na całym obszarze niesione przez letnią bryzę, Jest to miejsce pociągającej ciepłej, krystalicznie czystej wody, a wokół całej miejscowości rozprzestrzeniają się zapierające dech w piersiach piaszczyste, żwirowe i kamieniste plaże wraz z promenadami otoczone rzędami palm. Cavtacki deptak o długości 7 km, który prowadzi przez gęsty las sosnowy oferuje wam doskonały czas na odpoczynek i relaks.
Jak w większości miast Dalmacji znajdziecie tutaj wyśmienite dania w restauracjach odpowiednie dla każdego gustu ryby i skorupiaki przygotowane w oliwie z oliwek czosnkiem, pietruszką i innymi przyprawami. W każdym razie, gdy zastanawiacie się, w jaki sposób wasze wakacje mogłyby być jeszcze ciekawsze proponujemy zainteresować się tym fascynującym regionem i zwiedzić Dubrownika, Konavle, Parafię Dubrownicką oraz wyspy Elafite gdyż wszystkie te lokacje znajdują się w bliskiej odległości od Cavtatu.

Prosze chwilę poczekać!