Komiza - Przewodnik turystyczny

KOMIZA - Wyspa Vis, Chorwacja: Wybierzcie miejsce wakacji i zarezerwujcie noclegi on-line. Zobaczcie naszą ofertę z tysiącami zdjęć miast, miasteczek, zatok i wysp!


Komiza jest niewielką miejscowośćą na wyspie Vis, która znajduje się w zatoce na zachodnim wybrzeżu wyspy, na wzgórzu u stóp góry Hum. Ten środkowo dalmatyński półwysep powiązany jest codzienne promem; Split - Vis, a z miasta Vis do Komiza prowadzi droga lądowa 22 km przez centralną część wyspy.
 
Komiza przyciąga turystów pięknymi plażami, które rozciągają się wzdłuż wschodniego wybrzeża zatoki Komiza, i są to plaże zarówno żwirowe jak i piaskowe. Dzięki łagodnemu śródziemnomorskiemu klimatowi, pobyt, w Komiza staje się bardzo przyjemny podczas zimowych miesięcy.
 
Komiza jest miastem kolebką rybołówstwa na wschodnim wybrzeżu Adriatyku. Od zawsze Komiza szczyciła się swoją renomą i reputacją jako wioska rybacka. W starej weneckiej twierdzy na wybrzeżu znajduje się Muzeum rybołówstwa, jedyne w swoim
rodzaju w kraju, gdzie wystawione są tradycyjne narzędzia do połowu ryb, które były używane w przeszłości.
 
Mieszkańcy wyspy uprawiają winogrona i owoce na żyznych polach w głębi wyspy, podczas gdy wyspa słynie z chleba świętojańskiego i win; vugava, plavac mali. Rybołówstwo, uprawa winorośli i produkcja wina są podstawą ekonomiczną na wyspie. Ostatnio, rozwija się turystyka wiejska. Ze względu na większą odległość wyspy od lądu, morze wokół wyspy Vis jest bogate rybą, skorupiakami i mięczakami, a co za tym idzie oferta gastronomiczna na wyspie jest bardzo rozmaitą.
 
Największym skarbem wyspy jest jego dziewicza przyroda. Międzynarodowa korporacja ochrony środowiska włączyła Vis na listę dziesięciu najlepiej zachowanych wysp w Europie. Entuzjaści sportu i aktywnego wypoczynku w Komiza mogą wybierać pomiędzy, koszykówką, siatkówką, piłką ręczną i piłką nożną, oraz specjalnym sportem polegającym na rzucaniu kulami, a z sportów wodnych nurkowanie, żeglarstwo i windsurfing.
 
Jeśli Państwa zainteresuje kultura i rozrywka, znajdziecie je w imprezach muzycznych Komisko ljeto, gdy płyną echa piosenek męskiego grupowego śpiewania. Zapachy przeszłości będą odczuwalne również w zamku w porcie z XV wieku oraz klasztorze św.Nikola z XIII wieku, znanym jako Muster. W mieście znajduje się romański kościół z 13. wieku i barokowe sanktuarium z XVI wieku, a także niektóre budynki secesyjne. Nie przegapcie samego miasta Vis oraz wyspy Biševo bardzo znane ze względu na naturalne, fenomeny, które znajdują się na wyspie takie jak Modre špilje.

Prosze chwilę poczekać!