Lumbarda - Przewodnik turystyczny

LUMBARDA - Wyspa Korcula, Chorwacja: Wybierzcie miejsce wakacji i zarezerwujcie noclegi on-line. Zobaczcie naszą ofertę z tysiącami zdjęć miast, miasteczek, zatok i wysp!


Lumbarda to malownicze miasteczko na skrajnie wschodnim krańcu wyspy Korcula, położonym 6 km na południowy wschód od miasta o tej samej nazwie. Podstawą tutejszej gospodarki jest rolnictwo, rybołówstwo, obróbka kamienia oraz turystyka. Miejsce wyróżniają charakterystyczne domy rodzinne (kaštele), ładne piaszczyste plaże liczne wysepki i zatoki, mające tradycje turystyki w „robinsowskim”. stylu

Obok wysokiej jakości miejsc noclegowych oraz oferty sportowo-rekreacyjnej, specyficzny charakter Lumbardii nadaje środowisko naturalne. Z centrum Lumbardii idąc w górę, droga prowadzi poprzez morwy, do przepięknych pól i winorośli znajdujących się na doskonałym, czerwonawym piasku, dającym idealne warunki dla uprawy winorośli. Tu znajduje się kolebka Grka, Posipa i Marastine, z których słynie cała Korcula. Ta szczególna ziemia nadaje winom z Korculi szczególną nutę, a turystom najpiękniejsze, piaszczyste plaże.

Nieco na północ od tej drogi prowadzącej do plaży znajduje się wzgórze Glavica z kościołem św. Rocha i białą dzwonnicą. Na południe od drogi znajduje się Postrana , gdzie rzeźbiarz i malarz Ivan Jurjevic Knez tworzy i wystawia swoje prace, przedstawiające historie i opowieści z życia mieszkańców i rybaków z miasta. Lumbarda jest bardzo znana z dziedzictwa historycznego. Wille i domy wypoczynkowe czynią z Lumbardy muzeum architektury dalmatyńskiej, a bogate znaleziska archeologiczne świadczą o burzliwej przeszłości tego miejsca. Oprócz odkryć z czasów greckiej kolonizacji, w miejscu tym znajdują się też pozostałości rzymskich willi i średniowiecznych kościołów i kaplic. Domy (kaštele) rodzin Kršinić Nobilo i Milína są wyjątkowymi przykładami tego typu architektury.

Oprócz ciekawego dziedzictwa w miasteczku Lumbarda żywa jest też tradycyjna kultura. Pamiętane i pielęgnowane są pieśni narodowe, obyczaje oraz tańce. Uroczystości odbywające się 16 sierpnia poświęcone są św. Rochowi. W sezonie organizowane są okolicznościowe imprezy kulturalno-rozrywkowe. Mieszkańcy tego małego miasteczka na wyspie są doskonałymi producentami wina, oliwek oraz rybakami. Oferta gastronomiczna miasteczka jest bardzo bogata.
Owoce i warzywa, świeże i solone ryby są najlepsze na rynku, nie wspominając o znanym dalmatyńskim pršucie.

Prosze chwilę poczekać!